Maydonoz Suyu

 • Ekleyen:
  1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars
  Loading...
  Maydonoz Suyu
  1
  kişilik
  3
  dakika
  65
  kalori/prs.

  Maydanoz Hangi Hastalıklara İyi Gelir?

  Pek çok yemekte kullandığımız maydanozun aslında ne kadar yararlı bir besin olduğunu biliyor muydunuz? Bilmiyorsanız, bu yazıyı okuyarak bu mucizevi besin ile ilgili pek çok gerçeği öğrenebilirsiniz.

  Öncelikle maydanozun nasıl bir bitki olduğundan bahsedelim. Maydanoz yeşil renkli olmasının yanı sıra oldukça damarlı bir bitkidir. Genel olarak bir maydanozun ortalama yaşama süresi 2 yıl kadardır. Maydanozu diğer bitkilerden ayıran en önemli özelliği hem kökünün, hem yapraklarının hem de meyvesinin kullanılabiliyor olmasıdır. Siz bilmiyor olsanız da maydanoz tam bir vitamin kaynağıdır. İçerisinde A, C, K ve E vitaminlerini barındıran maydanoz vücudun daha dirençli olmasında oldukça etkilidir. Ayrıca maydanoz mineral açısından da oldukça zengindir. Yapılan araştırmalar neticesinde maydanozda potasyum, demir, kalsiyum, kükürt, fosfor ve magnezyum gibi minerallerin olduğu görülmüştür. Buradan da anlayabileceğiniz gibi maydanoz pek çok hastalığa iyi gelen bir besindir. Kısacası maydanoz suyu faydaları sayılamayacak kadar fazladır. İçerdiği vitaminler ve minerallerde bunun bir kanıtıdır. Şimdi kısaca maydanoz suyunun ne gibi faydaları olduğundan bahsedelim.

  Maydanozun Suyu Faydaları

  Maydanoz pek çok minerali içerisinde bulundurduğu için vücudun çok daha sağlıklı olmasında oldukça etkili olan bir otsu bitkidir. Faydaları ise sayılamayacak kadar fazladır. Şimdi araştırmalar sonucunda ortaya çıkan maydanoz suyunun faydalarına kısaca göz atalım.

  • Maydanozun en önemli özelliklerinden birisi anti bakteriyel bir besin olmasıdır. Bu sebepten dolayı maydanoz ateş düşürücü etkisiyle pek çok hastaya yardımcı olmaktadır.
  • Günümüzde en çok karşılaştığımız rahatsızlıklardan olan cilt lekeleri, maydanozun içerdiği A ve C vitamini tarafından engellenir. Ayrıca A ve C vitamini cildin yenilenmesinde de oldukça etkilidir.
  • Maydanoz içerdiği mineraller sayesinde iyi bir idrar söktürücü olarak da kullanılır.
  • Pek çok rahatsızlık sonucu oluşan uykusuzluk sorunu yatmadan önce içilecek maydanoz suyu ile uykuyu düzene sokar.
  • Kansızlık ile baş etmede maydanozun etkisi oldukça fazladır. Gün içerisinde yenilen 10-11 maydanoz ile kansızlığınızı engelleyebilirsiniz.
  • Beslenme bozukluğu ve benzeri rahatsızlıklardan kaynaklı bağırsaklarda oluşan kurtların temizlenmesinde etkilidir.
  • Maydanozun kendine has keskin bir kokusu vardır. Maydanoz kokusu, ağız kokusu olan kişiler için oldukça güzel bir çözüm olacaktır. Ayrıca nefesinizin rahatlamasında da oldukça etkilidir.
  • Maydanozun içerisinde bulunan pek çok mineral sayesinde mide asit salgısında artış olur. Bu artış sayesinde de iştahınız açılır.
  • Zaman zaman bağırsaklarınızda ve midenizde gaz birikimi olabilir. Bu gazın çıkarılmasında maydanoz oldukça işe yaramaktadır.
  • Özellikle bayanlarda selülitin engellenmesinde görev yapmaktadır.
  • Afrodizyak etkili olması sebebiyle cinsel istekliliği arttırır.
  • Maydanoz hem idrar söktürme hem de vücudu terletme özelliğine sahiptir. Bu özellikler sayesinde vücutta biriken kirli kanın dışarı atılmasında ve kalan kanın temizlenmesinde görev yapar.

  Bu tarz özelliklerin yanı sıra maydanoz başka besinlerle de çok iyi uyum sağlamaktadır. Özellikle limon ile birlikte yapılan kürü oldukça faydalıdır. Kısaca bu kürden bahsedelim.

  Maydanoz Limon Kürü

  Bu kür sayesinde sindirim büyük ölçüde kolaylaşır. Karaciğer yağlanması engellenir. Aynı zamanda Hepatit B ve C hastalarının kullanmış olduğu ilaçlardaki yan etkileri temizleyerek vücudun daha sağlıklı olmasını sağlar. Ayrıca yağ yakma özelliği sayesinde vücuttaki aşırı kiloların verilmesinde oldukça etkilidir. Peki, maydanoz limon kürü nasıl hazırlanır?, Maydanoz Limon Kürü Nasıl Hazırlanır?

  Malzemeler
  • 15 sap maydanoz
  • 1 su bardağı su
  • 1 adet limon
  Yapılışı

  Tüm malzemelerinizi blendere atın ve iyice karışmalarını sağlayın. Çıkan karışımı bir kaba dökün ve her sabah kahvaltısından önce için. Bu işleme 2 hafta kadar devam edin. 2 hafta dolduğunda 1 hafta kadar ara verip, tekrar başlayın. Bu sayede çok güzel bir şekilde kürün sağladığı yararlı etkilerden faydalanabileceksiniz.