Vişneli Ve Şeftalili Komposto

 • Ekleyen:
  1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars
  Loading...
  Vişneli Ve Şeftalili Komposto
  10
  kişilik
  7
  dakika
  275
  kalori/prs.

  Yaz mevsiminin bunaltan sıcak günlerinden kurtulmak için en fazla tüketilen besinler sıvı besinlerdir. Bunların bir çeşidi de kompostolardır. Sıcak havalardaki günlük su ihtiyacını karşılamak için bu tarz doğal içecekler olabildiğince etkili olmaktadır. Evde hazırlanması da hem kendiniz hem de aile bireylerinizin sağlığı açısından daha güvenli olacaktır. Vişneli ve şeftalili komposto bunlardan biridir ve oldukça da yararlıdır.

  Malzemeler
  • 2-2.5 litre su
  • 3-4 adet şeftali
  • 2 su bardağı vişne
  • 2-3 yemek kaşığı toz şeker
  Yapılışı

  Evde doğal olarak meyve suyu yapmak oldukça kolaydır. Bunun için derin bir kaba ihtiyacınız var, kabın içine 2 litre suyu koyduktan sonra ocakta kaynamasını bekleyin. Kaynadıktan sonra daha önceden hazırlamış olduğunuz şeftalileri içerisine ekleyin. Şeftalileri kendi isteğinize göre doğrayabilirsiniz. Sonrasında vişneler de eklenir ve şeker de eklenerek bütün malzemelerin birbirine karışması sağlanır. Kısık ateşte 15 dakika kadar kaynatıldıktan sonra Vişneli ve şeftalili komposto hazır hale gelecektir.

   

  Fakat servis için soğutmanız gerekmektedir. İlk etapta oda sıcaklığında soğutun, sonrasında buzdolabında daha da soğutabilir ve servis için hazır hale getirebilirsiniz. Bu tarif genel 2 litrelik bir içecek içindir fakat bunun daha fazlasını yapmak isteyenler de aynı orada malzemeleri artırabilir, meyve çeşitlerini değiştirebilir. Ayrıca hangi meyvenin tadı daha yoğun hissedilmek istenirse meyve oranlarında değişiklikler yapılabilir. Son olarak ise damak zevkine göre şeker oranında da değişiklik yapılabilmektedir. Yapılışının bu şekilde olmasıyla birlikte malzemelerdeki istek yapan kişiye göredir.