Erik ve Böğürtlenin Müthiş Karışımı

 • Ekleyen:
  1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars
  Loading...
  Erik ve Böğürtlenin Müthiş Karışımı

  Yaz aylarında herkesin çok fazla sevdiği hatta kışın yaz olsa da yesek dediğimiz meyvelerin başında gelir böğürtlen ve erik. Mevsiminde son derece lezzetli olan bu iki meyveyi sadece meyve olarak yemek istemez de ya suyunu, şerbetini de içsem derseniz eğer bu tarif tam size göre. Erik biraz daha dayanıklı bir meyve olsa da böğürtlen yumuşak yapısı sebebiyle ömrü çok az olan meyvelerimizdendir. Eğer evde tüketemediğimiz fazla Erik ve Böğürtlenimiz varsa bunları değerlendirebilir, hazır meyve suları yerine bu iki meyveden doğal, lezzetli meyve suları elde edebiliriz.

  Her meyve mevsiminde tüketilmesi gereken ve gıda bakımından büyük öneme sahip gruba dahildir. Eğer çocuklarınız ya da siz direk olarak Böğürtlen ve Erik yemiyorsanız bunu meyve suyu olarak kahvaltıda, yemeklerin yanında ya da soğuk içecek olarak tek başına tüketebilirsiniz. Bu kolay ve lezzetli Erik ve Böğürtlenli Meyve suyu yapımı için gerekenleri anlatalım.

  Malzemeler

  İçindekiler

  • Yarım kilo ( 500 gram) Böğürtlen
  • 6-8 Adet Mürdüm Eriği ( Başka çeşitleri de olabilir)
  • 200 gram ( 1 Su Bardağı) Esmer Şeker
  • 2- 3 Diş Karanfil
  • 1 Adet Çubuk Tarçın
  • 3 Litre su
  Yapılışı

  Hazırlanışı

  Öncelikle eriklerimizi güzelce yıkıyoruz ve böğürtlenlerimizi ayıklıyoruz içinde herhangi bir şey kalmaması için daha sonra ayrı ayrı kaplara aldığımız bu böğürtlen ve eriklerimizi hazır bulunduruyoruz. Geniş bir tencereye aldığımız 3 litre (dilerseniz siz bunu yarım litre arttırabilirsiniz) suya içine böğürtlenlerimizi ve eriklerimizi koyup kısık ateşte kaynatmaya başlıyoruz.

  Biraz kaynayan karışımımızın içine Esmer şekerimizi ve tarçınımızı ilave ediyoruz. Kaynayıp içilme kıvamına gelen karışımımıza son olarak damak zevkimize göre iki ya da üç diş karanfil ekleyerek soğuk halde tüketebiliriz. Karanfil erik suyu ile yakışan bir tat olduğu için biz bu karışımda tercih ettik eğer isterseniz siz damak zevkinize göre karanfil ilave etmeyebilirsiniz.