Kolay Şeftalili Buzlu Çay

 • Ekleyen:
  1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars
  Loading...
  Kolay Şeftalili Buzlu Çay
  4
  kişilik
  20
  dakika
  190
  kalori/prs.

  Yeni Nesil Komposto

  Farklı meyvelerle yapılan buzlu çay; hem çay severlerin geleneksel tiryakiliğini, hem de yeni neslin farklı lezzet anlayışını harmanlayarak, içecek sektörründe yerini almıştır. Hazır içecek olarak pekçok çeşidi bulunan buzlu çayları artık evde de yapmak mümkün..

  Vişne, çilek, kayısı gibi yaz meyveleriyle, elma ayva gibi daha sert kış meyvelerinden üretilen pek çok buzlu çay yapmak artık çok kolay..Biz pekçok kişinin tercihi bir meyveden yapılan buzlu çaydan bahsedeceğiz. Kolay Şeftalili Buzlu Çay..

  Hemen hemen herkesin sevdiği bir meyvedir şeftali. İstisna olarak, kabuklarının tüylü olmasından dolayı, bazı kişiler yiyemeyebilir. Ancak bu leziz tadı kabuğundan dolayı eline alıp yiyemeyenler için, aynı tatda üstelik buz gibi çayla birleştirerek, üstelik en kolay yapımıyla sizlere anlatmak istiyoruz.

  Şeftalili Buzlu Çay Yapımı  Püf  Noktaları Nelerdir

  Kolay Şeftalili Buzlu Çay pratik ve leziz bir içecek olmasına rağmen, yapım aşamasında bazı püf noktalara dikkat etmek gerekir. Taze şeftaliden yapılan buzlu çayın şerbeti bir önceki günden yapılırsa şekeri daha kolay erir ve karışımı daha kolay olur. Ayrıca hazırlanan içecek, yine taze meyveden yapıldığından, bozulma ihtimaline karşı en fazla 2 gün içerisinde tüketilmesi gerekir.

  Neden tercih edilmelidir?

  Gazlı içecekler; toplumda çok fazla tercih edilse de, vücuda verdiği rahatsızlıklar inkar edilemez. Pek çok kişi, mide, bağırsak rahatsızlıkları yaşamakta, ya da henüz çocuk yaştaki kişilerde obezite rahatsızlıkları görülmektedir. Bunun nedeni, içindeki asit oranının fazlalığı, katkı maddelerinin çokluğudur.

  Ancak sıcak havalarda serinletici özelliği olması nedeniyle, maalesef olumsuz yönleri gözardı edilmekte bu da sağlıksız nesillerin ortaya çıkmasına sebep olmaktadır. Oysa, gelenekselleşmiş tatları, günümüz farklılıkları ile lezzetlendirmek mümkün. Ülkemiz meyve sebze yönünden oldukça zengindir.

  Biz de bu olumlu yönlerden faydalanarak kendi vücudumuza bir iyilik yapmak istedik ve siz buzlu çaylardan bir örnek olarak Kolay Şeftalili Buzlu Çay yapımını elimizden geldiğince anlatmaya çalıştık. Umarız, vücudunuza bir iyilik yaparsınız ve doğal yoldan hazırladığımız içeceğimizi dener ve beğenirsiniz. Şimdiden afiyet olsun.

  Lezzetin En Serin Hali

  Yaz mevsiminin ve özellikle Ramazan ayının vazgeçilmesi komposto ve hoşaflardır. Komposto; taze meyvelerle yapılırken, hoşaf, kuru meyvelerle şekerli suda kaynatılarak yapılır.

  Özellikle hoşaf, Osmanlı kültüründen gelen bir tür şerbettir. Günümüzde hoşaf ve komposto çok fazla tüketilmese de; onun yerini değişik meyvelerle yapılan ve farklı tatlardaki buzlu çaylar almıştır. Taze meyvelerle yapıldığı için, bir nevi komposto olarak nitelendirebileceğimiz buzlu çayları özellikle gençler tercih etmektedir.

  Kişilerin zevkine göre istenilen meyvelerle yapılan buzlu çay,  hem meyvenin leziz tadını barındırması, hem de serinletici olması nedeniyle, pek çok kişinin damak tadına hitap edebilmektedir

  Malzemeler

  2 su bardağı demli çay 2 adet şeftali 6 su bardağı su 1 su bardağı şeker 1 çay kaşığı limon suyu 1 adet limon

  Yapılışı

  2 şeftaliyi iri parçalara bölüp 6 su bardağı suyun içine koyup kaynamaya bırakın. Şeftaliler iyice yumuşayıncaya kadar pişirin altını kapatıp 20 dakika bekletin ve süzün. 1 su bardağı şeker, limo tuzu ve 4 parçaya bölünmüş limonu ekleyip demlenip süzülmüş çay ile karıştırın. Buzdolabına koyun ertesi gün içinden limonları alın. Soğuk servis yapın. Tarifte limon kullanmak istemeyenler, içine limon suyu ve limon kullanmayabilirler. Meyvenin şeker oranını yeterli bulanlar şeker katmayabilirler. Yada karanfil ve tarçın katarak farklı bir tat elde edebilirler. İsteyen nane yapraklarıyla süsleyebilir.