Dereotunun Faydaları Nelerdir?

Dereotunun Faydaları Nelerdir?
18 Aralık 2017

Dereotu, salatalarda, garnitürlerde, mezelerde kullanılan, yeşil yapraklı otsu bir bitkidir. Dereotunun anavatanı Asya Bölgesi’dir. Ülkemizde de bolca yetiştirilen dereotu yıllık otsu bir bitkidir. Dereotu son bahar mevsiminde toplanmaya başlanır. Dereotunun özelliklerinde biri ıtır kokulu bir bitki olmasıdır. Dereotunun en büyük özelliklerinden biri iştahı kapatan bir bitki olmasıdır. Dereotu yemekten yarım saat önce yenildiği zaman iştahı kapatır, fazla yemek yemeyi önler. Bu nedenle diyet yapanlara sıkça dereotu tüketmeleri tavsiye edilir.

Dereotu vitamin ve mineral bakımından son derece zengin bir bitkidir. Dereotu içeriğinde, fosfor, bakır, magnezyum, potasyum, kalsiyum, demir, çinko, A ve C vitaminlerini bulundurur. Gelişim çağındaki çocuklara yedirmekte büyük faydalar vardır.

Dereotu neye iyi gelir, dereotunun faydaları nelerdir, konusunu konuşuyoruz. Dereotunun faydaları aşağıda sıralanmıştır.

  • Mide bulantısına iyi gelir. Gebe kadınlar doktorlarına danıştıktan sonra mide bulantısı için, birkaç dal dereotunu ekmekle birlikte yedikleri takdirde mide bulantıları geçecektir.
  • Ağrı kesici özelliği olan bir ottur. Adet ağrılarına ve karın ağrılarına karşı çayı yapılıp içilebilir.
  • Anne sütünü artırma özelliği vardır. Ayrıca içeriğindeki vitamin ve mineral açısından anne sütünün kalitesini artırmaya yardımcı olur.
  • Gaz sancısını giderici etkisi vardır. Özellikle emziren anneler tükettiği zaman, sütle birlikte bebeklere geçer. Bebeklerin gaz sancısına karşı da etkilidir.
  • Lif açısından zengin bir bitki olduğu için, hazmı kolaylaştırır. Kabızlığa karşı etkilidir.
  • Mide ülserinin vermiş olduğu rahatsızlığı ortadan kaldırdığı gibi tedavi sürecinde iyi bir bitkisel destektir. Mide yaralarını iyileştirme etkisi vardır.
  • Uykusuzluk problemine karşı başarılı bir şekilde kullanılmaktadır. Düzenli olarak tüketildiği zaman uykusuzluğu ortadan kaldırdığı gibi, uykuya geçişi de kolaylaştırır.
  • Antibakteriyel özelliği vardır. Vücudun bağışıklık sistemini güçlendirir. Hastalıklarla savaşmada etkin bir rol oynar.
  • İçeriğinde bulunan kalsiyumdan dolayı kemiklere son derece faydalı bir besindir. Kemiklerde meydana gelen mineral kaybını önler. Yaşlılıktan kaynaklanan kemik hastalıklarına karşı başarılı bir şekilde kullanılır.

Dereotunun bilinen ciddi bir yan etkisi yoktur. Ancak hastalıkların tedavisinde kullanmayı amaçlıyorsanız, mutlaka doktorunuza danışın. Doktorunuzun tavsiyesi doğrultusunda kullanın. Sağlığınızı riske atmayın.