Susatmayan Sahur İçecekleri

 • Ekleyen:
  1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars
  Loading...
  Susatmayan Sahur İçecekleri
  4
  kişilik
  20
  dakika
  220
  kalori/prs.

  Özellikle yaz mevsimine rast gelen Ramazan ayında pek çok kişi açlık hissinden daha çok susuzluk hissinden etkileniyor. Havanın da sıcak olduğu bu yaz günlerinde biraz daha fazla, bazı kişiler susuzluk hissi yaşayabiliyor. Oruç tutarken açlık ve susuzluk daha az hissetmek için yediğimiz yiyeceklere dikkat ettiğimiz kadar içtiğimiz içeceklerde gün içerisinde daha az susamamıza yardımcı olabilir. Bunun için özellikle sahurda içeceğimiz susatmayan sahur içecekleri sayesinde biraz daha az susuzluk hissedebiliriz. Sahur vakti orucumuza hazırlanmak için sahur vaktinde tüketeceğimiz yiyeceklere dikkat etmeliyiz. Aşırı tuzlu, baharatlı ve yağlı yiyeceklerden kaçınmalıyız. Daha çok bizi susatmayan, bedenimizin de su ihtiyacını karşılayacak yiyecekler tüketmemiz daha az susamamıza yardımcı olacaktır. Ayrıca evimizde kendimizin hazırladığı yaz aylarının zengin meyve çeşitlerinden dilediğimiz meyve ile yaptığımız kompostolar ya da kuru meyveler ile hazırladığımız hoşaflar ile iftar ve sahur vakitlerinde hem içimizi serinletebilir hem de bedenimizin su ihtiyacını karşılayabiliriz. İftar ve sahur sofralarında daha az susamamız için daha az tuzlu ve baharatlı yemekler tercih ederken içeceklerimizin de bizi daha az susamamıza yardımcı olacak içecekler olmasına da dikkat etmeliyiz. Komposto tarzı doğal meyvelerden yapılan içecekler oruç tuttuğumuz uzun yaz günlerinde daha az susamamıza ve daha kolay geçmesine yardımcı olacaktır. Doğal vişne, erik, üzüm, şeftali, kayısı gibi meyvelerin sularından yapacağımız meyve suları da sahur sofralarımız için uygun susatmayan sahur içecekleri olacaktır. İftar ya da sahur sofralarınız için yapacağınız kırmızı erik kompostosu tadı ile damaklarınızı görüntüsü ile de sofralarınızı şenlendirecek bir tattır. Ayrıca iftara gelen misafirlerinizin severek içeceği hem sağlıklı hem de ferahlatan bir içecek olacaktır. Ayrıca ayran da sahur sofralarında tüketebileceğimiz hem sağlıklı hem de sahur sofralarına uygun susatmayan sahur içecekleri tariflerinden biridir. Dilerseniz ayranınızın içerisine nane de ekleyerek daha aromatik bir lezzet oluşturabilirsiniz. Ayran besleyici değeri de oldukça yüksek bir içecek de olacaktır. Daha az susamamız için tercih ettiğimiz içeceklerin yanı sıra iftarda orucumuzu açmamızdan itibaren sahura kadar yeterli miktarda su tüketmeyi de ihmal etmemeliyiz.

  İçinizi Ferahlatıp Susuzluğunuzu Giderecek Susatmayan Sahur İçecekleri

  Ramazan ayında iftar ya da sahur sofralarınız da yapacağınız birbirinden lezzetli susatmayan sahur içecekleri tarifleri ile gün boyu daha az susayabilirsiniz. Ayrıca bu içecek tarifleri ile gelen misafirleriniz damaklarını da şenlendirebilirsiniz. Dışarıdan alacağınız katkılı içecekler yerine yapımı da oldukça kolay olan bu içecek tarifleri ile iftar ve sahur vaktinde ferahlayabilirsiniz. Ayrıca evinizde kendiniz yaptığınız için gönül rahatlığı ile ailenize ve sevdiklerinize ikram edebilirsiniz. Birbirinden lezzetli ve kolay olan bu içecekleri mutlaka denemelisiniz. Ayrıca bu içecek tarifleri için oldukça az malzeme gerekli olduğu için oldukça da ekonomik içecek tarifleri olacaktır. İçiniz ferahlatacak bir limona yapabilir içerisine ekleyeceğiniz nane yaprakları ile de daha ferah bir içecek elde edebilirsiniz. Vişne, kayısı, şeftali, erik gibi meyvelerin suyundan çocuklarınızın da severek tüketebileceği doğal meyve suları hazırlayabilirsiniz. Lezzeti kadar besleyici değeri yüksek bir içecek olan ayran ile de susuzluğunuzu giderebilirsiniz. Ya da dilediğiniz meyveler ile hazırlayacağınız kompostolar sahurda tüketebileceğiniz oldukça lezzetli bir tarif olacak. İçerisine koyacağınız şeker miktarını dilediğiniz gibi ayarlayabilirsiniz. Sahur vaktinde, taze mevsim meyvelerinden yapmış olduğunuz meyve kompostosu tüketerek hem sağlıklı bir içecek içmiş olursunuz hem de oruçlu iken susamanın önüne geçebilirsiniz. Örneğin nektarın ile yapacağınız bir komposto hem oldukça lezzetli olduğu için severek tüketeceğiniz bir susatmayan sahur içecekleri tarifinden biri olacak hem de gün içerisinde susamanızın büyük ölçüde önüne geçmiş olacaksınız. Malzemeleri de oldukça az olan bu kompostoyu 5-6 tane nektarın, 5 su bardağı su, 1 bardağa yakın şeker kullanarak hazırlayabilirsiniz. Şeker miktarını damak zevkinize göre ayarlayabilirsiniz. Nektarinlerinizi yıkayıp, küp küp doğradıktan sonra üzerine şeker ve suyunu ekleyerek karıştırıyoruz ve kaynamaya bırakıyoruz. Ancak kompostonuzun çok kaynamamasına dikkat edin eğer çok kaynarsa meyveler erir. Kompostomuz kaynadıktan bir iki dakika sonra altını kapatıyoruz ve kompostoyu soğumaya bırakınca dilerseniz damak zevkinize göre içerisine 1 tane çubuk tarçın ya da 3-4 tane karanfil de koyabilirsiniz. Böylece daha aromatik bir lezzet elde edebilirsiniz. Şeftali, erik, kayısı, çilek, vişne gibi mevsim meyveleri ile de dilediğiniz kompostoyu aynı şekilde yaparak susatmayan sahur içecekleri tariflerinden biri olan enfes bir komposto yapabilirsiniz. Böylece sıcak yaz günlerinde iftar ve sahur vakitlerinde içinizi ferahlatıp, susuzluğunuzu giderebilirsiniz. Komposto, hoşaf ve şerbet gibi içecekler eskiden beri Ramazan sofralarının eksik olmayan lezzetlerinden birisidir.

  Susatmayan Sahur İçeceklerinden Limonata

  İftar ve sahur sofralarının vazgeçilmezidir limonata. Birçok kişinin severek tükettiği limonata Ramazan ayında da susatmayan sahur içecekleri tarifinden de birisidir. Limonata içerisindeki C vitamini sayesinde vücudunuzu daha dinç ve zinde hissetmenize yardımcı olacak bir içecektir. Ramazan ayı boyunca iftar ve sahurlarda yediğimiz yiyeceklere dikkat ettiğimiz kadar içtiğimiz içeceklere de dikkat etmeliyiz ki gün boyunca daha az susuzluk hissetmeliyiz. Daha az susamamıza yardımcı olacak susatmayan sahur içecekleri tarifinden biri olan limonata ile hem bedenimizin su ihtiyacının karşılanmasına yardımcı olacak bir içecek hem de bir taraftan vitamin desteği sağlayacak bir içecek olacak. Limonata yapımı da kolay olan bir içecektir. Limonata yapımı çokta zor olmayan bir içecek olduğu için evinizde yaparak gönül rahatlığı ile tüketebilirsiniz. Dışarıdan katkılı olan içecekleri almak yerine bu tarifi yaparak sahur ve iftarlarda ailece severek tüketebilirsiniz. Hatta gelen misafirlerinize de ikram etmek için bu harika limonatalarınız için sofralarınız da yer açabilirsiniz. Ayrıca fazla malzemesi olmadığı için maliyet açısından da oldukça uygun bir içecektir. Fazla şeker kullanmak istemeyenler şeker oranlarını kendilerine göre ayarlayabilir. Tadı pastane limonatalarından ya da hazır limonatalardan daha lezzetli olan bu harika susatmayan sahur içecekleri tarifinden biri olan limonatanın yapılış tarifini sayfanın en alt kısmında sizlerle paylaştık.

  Malzemeler

  Limonatanın Tarifi İçin Malzemeler

  • 2 limon
  • 1 portakal
  • 4 litre su
  • 1 su bardağı şeker
  • 1 tatlı kaşığı limon tuzu
  • Süslemek için nane yaprakları
  Yapılışı

  Limonatanın Yapılışı

  İftarda ve sahurda susuzluğunuzu giderecek limonatanın tarifi oldukça kolaydır. Limonatanın kıvamını ve şekerini kendinize göre ayarlayabilirsiniz. Tadı da görüntüsü de hazır limonataları aratmayacak bir tat. Tabi en önemlisi de içerisinde hiçbir katkı olmaması. Limonatanın tarifi ise şöyle; öncelikle 2 adet limonumuz ile 1 adet portakalımızı bir gece önceden dondurucuya atıyoruz. Vaktiniz yok ise iki üç saat önceden atmanız da yeterli olacaktır. Limonatayı yapacağınız zaman limon ve portakalımızı derin dondurucudan çıkartarak biraz bekletiyoruz. Limon ve portakalımızın buzu tamamen açılmadan önce dörde bölüyoruz ve daha sonra limon ve portakalımızı mutfak robotunun içerisine atıyoruz. Mutfak robotunun içine şeker ile limon tuzunu da katıp iyice çekiyoruz. Mutfak robotumuzun içerisindeki çektiğimiz karışımı büyük ve geniş bir kaba alarak içerisine suyumuzu ekliyoruz. Daha sonra hepsini güzelce karıştırıyoruz. Temiz bir tülbent yardımı ile limonata karışımımızı sürahimize döküyoruz. Daha sonra tülbentimizde kalan limon ve portakal parçalarını da güzelce sıkıyoruz. Susatmayan sahur içecekleri tarifinden biri olan limonatamız hazır. Daha sonra limonatamızı soğumaya bırakarak iftar ya da sahur vaktinde içerisine taze nane yaprakları ilave ederek servis edebilirsiniz. Şimdiden afiyet olsun.