Beyaz Çay

 • Ekleyen:
  1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars
  Loading...
  Beyaz Çay
  5
  kişilik
  5
  dakika
  13
  kalori/prs.

  Piyasada bulunan farklı çay türleri vardır. Yeşil çay, siyah çay, asitli çay ve papatya çayı, insanların kullandığı çay çeşitlerine örnektir. Çayın, çok uzun zamandır insanlar üzerinde olumlu etkilere sahip olduğu bilinmektedir ve bu nedenle Doğu’daki insanlar bilgelik, mutluluk ve kusursuz sağlığın temel bileşeni olarak birçok egzotik çay denerler.

  Tarih, Çin‘de ortaya çıkmış olabileceğini gösteriyor. Geçmişte Çin’in hanedanları değişince beyaz çay üretimi de değişti. 1700lerde ortaya çıkan modern süreçte çaylar  çeşitli çay çalıları kullanılarak yapıldı. Uzun yıllar sonra, Çin’de beyaz çay ihracatı başladı. Ortak bir içecek olarak tüketilmesine rağmen hem geçmiş hem de günümüzde çeşitli çalışmalar yapıldıktan sonra, insan sağlığına  yararları hiç de hafife alınacak cinsten değildir. Bu faydalar nedeniyle, yüksek miktarda kafein içeren kahve yerine daha iyi bir alternatif olarak beyaz çay rahatlıkla tüketilebilir. Yeşil çay ve siyah çay eşit derecede faydalıdır, ancak yüksek düzeyde fitokimyasal kalmalarına yardımcı olan ve aralarında en az işleme tabi tutulan beyaz çaydır. Beyaz çay üretimi, siyah çay veya yeşil çay üretimi için hesaplanandan daha az zaman ve emek gerektirir. Beyaz çayın sağlığa olan faydaları arasında kanser riskini azaltma, kardiyovasküler bozukluk (kalp hastalıkları, beyin ve böbrek damarlarını etkileyen hastalıklar) ve ağız sağlığına faydalı olduğu belirtilir. Antioksidan ve anti-aging özelliklere sahip olup, cildi korur ve sağlıklı ve kusursuz bir cilt için mükemmel bir yardımcıdır. Cildi UV ışınlarının zararlı etkilerinden koruyan beyaz çay, antibakteriyel özellikleri sayesinde çeşitli enfeksiyonlara neden olan bakterilere karşı vücudu korur.

  Diyabet hastalığı görülen hastalarda bulunan azalmış plazma glikoz seviyeleri, artan insülin sekresyonu ve aşırı susama gibi belirtilerden vücudu kurtarmayı ve bu seviyelerin düzenlenmesini sağlar. Ayrıca, düzenli tüketildiği takdirde yağların yakılmasını hızlandırmaya ve kilo vermeyede yardımcı olur. Hazırlaması 5 dakikadan fazla zamanınızı almayacak olan bu çayın tarifine göz atmaya ne dersiniz?

  Malzemeler
  • 20 gr gibi bir miktar ya da 5-6 adet beyaz çay yaprağı
  • 1 litre su
  Yapılışı
  • 20 gr gibi bir miktarda beyaz çayı bir demliğe koyun.
  • Daha sonra üzerine sıcak su ekleyin.
  • 10-15 dk demlenmesini bekledikten sonra süzüp içebilirsiniz.
  • Çayı soğuk içmeyin. Ilık ya da sıcak olarak tüketmeye özen gösterin.
  • Afiyet olsun!