Çilek Suyu Nasıl Hazırlanır?

 • Ekleyen:
  1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars
  Loading...
  Çilek Suyu Nasıl Hazırlanır?
  6
  kişilik
  30
  dakika
  100
  kalori/prs.

  Çilek Suyu Nedir?

  Sıcak yaz aylarında soğuk içeceklerin yerini hiç bir şey tutamaz. Serinletici içecekler aranmaya başlanılır. Bunun için birçok alternatif bulunmaktadır. Bu içecekleri evde kolayca hazırlayabiliriz. Hem doğal olur hem içimize siner temizlik açısından. Bu alternatiflerden bir tanesi de çilek suyu. Çilek suyu nasıl hazırlanır, nasıl servis edilir aşağıda bulabilirsiniz.

  Çilek suyu nasıl muhafaza edilir?

  Çilek suyu nasıl hazırlanır sorusunu cevapladıktan sonra akıllara nasıl muhafaza edileceği gelir. Hemen tüketilecekse üzerine damak zevkine göre su ekleyerek şeker oranı ayarlanıp servis edilebilir. Saklanmak isteniyorsa eğer konsantreolarak hazırlanan çilek suyu ocaktan alınır alınmaz kavanozlara koyulur. Kavanozun ağzı sıkıca kapatılır ve ters çevrilir. Mümkünse bir gece bekletilir. Daha sonra istenildiği zaman kullanılmak üzere saklanır. Servis edileceği zaman sürahiye bir iki parmak kalınlığında çilek konsantresi koyup sulandırabilirsiniz ve böylece elinizin altında her an hazır olur. Bu şekilde saklanırsa kışında bu lezzetten mahrum kalmazsınız.

  Neden Çilek Suyu?

  Yaz aylarının vazgeçilmezi soğuk içeceklerden biri olan çilek suyu yapımı basit, görünümü tadı harika bir seçenektir. Mevsiminde kolayca bulunabilir. Hazırlanışı çok vakit almaz ve yormaz.  Asitsiz olması nedeni ile çok rahat tercih edilebilir. Çocuklarınıza gönül rahatlığı ile içirebilirsiniz. Katkısız olması ile tercih sebebidir. Eğer şeker kullanmıyorsanız çileğin kendi şekeri de yeterli olacaktır. Misafir geldiğinde çeşitli sunum şekli ile misafirlere şov yapabilirsiniz. Rengiyle kendine çekecek akıllara çilek suyu nasıl hazırlanır sorusunu getirecektir. Sizlerde gururla anlatacaksınız nasıl hazırladığınızı.

  Çilek Suyunu Nasıl Servis Edelim?

  Buzla servis edilebilir. Shaker makinesinde buzları küçük hale getirip üzerine çilek suyunu ekleyebilirsiniz. Çocuklar için üzerine süt ekleyip değişik lezzetler elde edebilirsiniz. Hayal gücünüzü kullanarak çeşit çeşit lezzetler çıkarabilirsiniz. Önce bardağa çilek suyunu sulandırıp koyup üzerine frenchpreste sütü köpürtüp yine shakerda kırarak hazırladığınız buzla servis edebilirsiniz. Sade sunmak istiyorsanız üzerine nane yaprakları ekleyerek servis edilebilirsiniz. Limonata ile birlikte servis edilebilir. Damak zevkine göre çeşitli şekillerde kolayca sunulabilir.

  Malzemeler

  Çilek

  2-3 litre kadar su

  Yapılışı
  1. İlk olarak çileklerin saplarını elimizle ayıklayın.
  2. Bol suda ayıklanmış çilekleri önce bekletip sonra yıkayın.
  3. Derin bir tencere içine alın.
  4. Üzerine kaynar su ekleyin 2- 3 su kadar olsun.
  5. Üzerinde oluşan köpükleri kaşık ile alın.
  6. 3-5 dakika daha kaynattıktan sonra ocaktan alın.
  7. Tencerenin ağzını kapatın ve yaklaşık bir saat dinlendirin.
  8. İnce bir tülbent veya tül kullanarak süzün.
  9. Süzeğin ağzını bağlayarak yüksek bir yere asın ve altına da tencereyi koyun.
  10. Yavaş yavaş süzülsün. Elle süzmeye kalkmayın posalı olur.
  11. Kendi kendine süzülen çilek suyunu tekrar ocağa alarak üzerine şeker ilave edin.
  12. Uzun süre kaynatın cıvık pekmez kıvamına gelene dek.
  13. Konsantre olacak şekilde çilek suyu elde edeceğiz.
  14. Limon tuzunu da ekleyerek bir iki taşım daha kaynatın ve ocaktan alın.

  İşte çilek suyunuz hazır.