Nohutun Faydaları Nelerdir?

Nohutun Faydaları Nelerdir?
5 Kasım 2017

Çok yönlü kullanılan bir baklagildir. Nohut, humus, falafels ve körelir gibi birçok Orta doğu ve Hint yemeklerinde dikkat çekici bir besin olarak kullanılmaktadır. Genelde nohudun bej renkte olduğunu söyleyebiliriz; diğer çeşitlerine siyah, yeşil, kırmızı ve kahverengi renkleri vardır.  Leblebinin ham maddesidir. Nohut yaş halde yenilebildiği gibi kuru haliyle de bakliyat olarak tüketilmektedir.

Kilo Kaybı: Nohut hem çözünebilen hem de çözünemeyen diyet lifi açısından zengindir.  Kabızlığı önler.

Vejetaryenler için protein kaynağıdır:  Nohut protein için iyi bir kaynaktır. Et veya süt gıdalarıyla karşılaştırılabilir miktarda protein sağlarlar.

Enerji Üretimi için Manganez içerir: Manganezin mükemmel kaynağıdır.

Demir oranı yüksektir: Nohut yüksek demir içeriğinden dolayı enerjinizi artırabilir. Menstrüel kadınlar, gebe veya emzikli kadınlar ve büyümekte olan çocuklar için bu özellikle önemlidir. Demir, oksijeni akciğerlerden tüm vücut hücrelerine taşıyan hemoglobin’in ayrılmaz bir bileşenidir ve enerji üretimi ve metabolizması için son derece etkilidir.

Kan şekeri seviyelerini dengeler:  İnsülin direnci, hipoglisemi veya şeker hastalığınız varsa, nohut kan şekeri seviyelerinin dengelenmesine yardımcı olur.

Kalp Sağlığını korur: Kan damarlarını güçlendirir. Araştırmalar, nohutun kalp krizi riskini düşürdüğünü ortaya çıkarmıştır.

Kadınlar için etkin bir besindir: Menopoz sonrası kadınlarda meme kanseri riskini azaltabilir, osteoporoza karşı koruma sağlar ve sıcak basmalarını en aza indirir. Diyet besin maddelerinden birisidir.