Spor Öncesi İçilen Hipertonik İçecek

Spor Öncesi İçilen Hipertonik İçecek
4 Şubat 2016

Spor yaparak sağlıklı bir vücuda ulaşmak istiyorsanız içeceğiniz içeceklerin de oldukça doğal olması gerekmektedir. Bu sayede bir yandan sağlıklı bir spor bir yandan da sağlıklı içecekler vücudunuzun temel gereksinimlerini karşılamış olacaktır. Egzersiz yaparken oldukça fazla enerji kaybı ve su kaybı yaşanmaktadır. Bu nedenle spor öncesi içilen içecekler sayesinde bu enerji baştan vücuda depolanmış olacaktır. İçilen içeceklerin kalorisi bu noktada oldukça önemlidir. İçecekler enerji harcamanızı karşılayacak oranda olsa yeterli olacaktır. Fazlası vücuda zararlıdır. Bu nedenle ölçüsünün iyi ayarlanabilmesi gerekmektedir.

Spor Öncesi İçilen İçecek Kalorisi

Genel olarak sporcular kalori hesaplarını iyi bilmek isterler. Düzenli olarak spor yapanlar hayatlarını kalori üzerine kurmaktadır. Bu nedenle de spor öncesi içilen içecek kalorisi onlar için oldukça önemli olacaktır. Bu içeceğin kalorisi yaklaşık olarak 180 kcal olarak ölçülmektedir. Fakat spor esnasında bundan çok daha fazlası atılmaktadır.

Spor Öncesi İçilen İçecek Malzemeleri

Eğer spor öncesi hipertonik içeceklerden faydalanmak istiyorsanız o halde malzemeleriniz 400 ml portakal suyu bir tutam tuz ve bir litre sudan oluşmalıdır. Hipertonik denilen bu içecekler egzersiz nedeni ile kaslarda glikojen depolarının azalmasını engeller. Bu depoların spor öncesi dolu olması gerekmektedir. Böylelikle spor öncesi yüksek bir enerji seviyesi kazanabileceksiniz. Bu sayede terleme ile vücuttan atılan sıvı kaybının da tamamlanmasını sağlamış olacaksınız. Malzemeler oldukça basit ve pratiktir. Ayrıca sağlığa da oldukça faydalıdır. Vücut direncini de arttırmaktadır.

Spor Öncesi İçilen İçecek Tarifi

Siz de spor öncesi içecek tarifi arıyorsanız en ideal olan bu ölçülerden yararlanabilirsiniz. Egzersiz esnasında kaybedeceğiniz tüm vitamin ve mineralleri bu içecek ile sağlayabilirsiniz. Bu tarif oldukça basittir. 400 ml konsantre portakal suyunu bir litre su ile karıştırın. İçerisinde bir tutam tuz ekleyin ve karışımı karıştırıp soğuk bir şekilde tüketin. Böylelikle vücudunuzun sağladığı enerji ile sporunuzu daha kolay bir şekilde yapabileceksiniz. Hipertonik içecek ismi verilen bu karışımı genel olarak birçok sporcu da kullanmaktadır. Bu sayede her daim zinde ve enerjik kalmaları da sağlanmaktadır.