Ayçiçeği Bitkisi

Ayçiçeği Bitkisi
16 Aralık 2017

Ayçiçeği Bitkisinin Faydaları ve Zararları

Ayçiçeği, dünya genelinde yaygınlık gösteren, esasen Kuzey ve Güney Amerika’da çokça yetiştirilme özelliğine sahip bir bitkidir. “Helianthus annuus” olarak Latince anlam yüklenen ayçiçeği türü en yaygın olarak bilinen türdür.  Ayçiçeğinin gövde kısmından sofra yağı üretilmektedir. Mutfaklarımızda kullanılan yağların büyük çoğunluğunu ayçiçeği yağı oluşturmaktadır. Bunun yanında ayçiçeği tohumu yani ayçiçeği çekirdekleri de kuruyemiş olarak çiğ veya kavrulmuş olarak yenilmektedir. Ayçiçek çekirdeği en çok tüketilen kuruyemiştir.

Ayçiçeği sofralarımızda kullandığımız bir besin ürünüdür. Yaklaşık olarak % 74 oranında saf yağ, % 12 protein miktarı ve % 14 karbonhidrat besin öğelerinden oluşmaktadır. E vitamini yönünden oldukça zengindir, bunun en temel sebebi güneşi seven bir tür olmasından kaynaklanır, Güneş ışınlarında E vitamini ciddi oranda bulunmaktadır. Ayrıca; selenyum, magnezyum ve manganez gibi elementler bakımından da faydalıdır. Ayçiçeği, çekirdek tohumlarından ekilip tekrardan yetişebilme özelliğine sahiptir. Boyu uzun ve çiçekli bir bitkidir. Uzun süre boyunca yaşama özelliğine sahiptir.

Ayçiçeğinin faydaları:

  • Vücudun kan basıncını düzenler.
  • Kan şekeri seviyesini dengeler.
  • Yapısında: klorojenik asit, kinik asit ve kafeik asit içermektedir.
  • Çiçek yaprakları ve sapları çiğ veya pişmiş olarak da yenilebilir. Asıl besin değerleri türün bu bölümlerinde bulunduğundan kurutulmuş veya yaş olarak çayı da içilebilir.
  • Enerji verici bir bitkidir.

Ayçiçeğinin zararları:

  • Gaz yapar ve insan vücudunda rahatsızlıklara sebebiyet oluşturur.
  • Ayçiçeği çekirdeği çok tüketildiğinde insan vücudunda aknelerin çoğalmasına neden olur.