Ramazan’a Özel Ev Yapımı İçecekler

 • Ekleyen:
  1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars
  Loading...
  Ramazan’a Özel Ev Yapımı İçecekler
  2
  kişilik
  15
  dakika
  120
  kalori/prs.

  Sıcak havalara denk gelen Ramazan boyunca iftarda ve sahurda soğuk içeceklere ihtiyaç duyulur.  Geleneksel Ramazan klasiği şerbetlerden modern içeceklere kadar hem ferahlatan hem de enerjimizi destekleyen, canlandıran Ramazan’a özel ev yapımı içecekler vücudumuza iyi gelir.

  Oruç tutulan süre boyunca kaybedilen sıvı ve enerji kaybını karşılamak için, iftarda ve sahurda yiyeceklerimizin yanında sağlıklı içeceklerden destek almak gereklidir. Sahurda Ramazan’a özel ev yapımı içecekler tüketmek,  tüm gün tutacağımız oruç için vücudumuza yardımcı olmaktadır. Özellikle ev yapımı lezzetlerin doğal olması bu içecekleri daha da özel kılıyor. Bundan dolayı günümüzde bilinçli olan pek çok ev kadını içeceklerini evde yapıyor.

  Ramazan’a Özel Ev Yapımı Buz Gibi İçecekler

  Kayısı suyu; en popüler Ramazan’a özel ev yapımı içecekler arasında sayılabilir. Bir kilogram taze kayısıyı yıkayıp, çekirdeklerinden ayırıp bir litre su ve iki su bardağı şeker ilave ederek kayısılar yumuşayıncaya kadar kaynatılır. Kayısı suyunu blenderdan geçirerek hazırlarız ve buzdolabında soğuttuktan sonra servis ederiz.

  Naneli Limonata; yapımı basit ama lezzetli Ramazan’a özel ev yapımı içecekler arasında bulunur. Beş adet limon suyu, beş bardak su, bir limon kabuğu rendesi, bir tutam nane ve bir su bardağından az toz şeker ile yapılır. Suyu ve şekeri kaynatırız, nane yapraklarını, limon kabuğunu ilave edip kısa bir süre kaynatmaya devam eder, ocaktan alırız. Soğuduktan sonra süzüp, ılındıktan sonra buzdolabına koyarız. İkramda limon dilimi, buz ve nane yaprakları ilave edebiliriz.

  Buzlu çay; yarım demlik siyah çayı demleyip yeteri kadar su ilavesiyle sürahiye koyarız. İçine bal, bir limon suyu ve buz koyarak servis yapmanızı öneririz.

  Ramazan’a Özel Ev Yapımı Şerbet İçecekler

  Hibiskus Şerbeti; iki litre suya iki yemek kaşığı kadar kuru hibiskus, beş altı adet karanfil, iki adet çubuk tarçın ve bir su bardağı kadar şeker koyup kaynatılır. Tarçınları fazla tutmamalıyız. Sudaki ilaveleri karıştırıp ocağın altını söndürelim ve on beş yirmi dakika kadar demlendirip,  tülbentte süzelim. Ilınınca buzdolabına koyup, soğuk servis edelim.

  Meyankökü Şerbeti;  bir kök meyan kökünü üç litre kadar suya koyup bir, iki saat bekletelim. Sonrasında meyan kökünü suyun içinden alalım, suyu da tülbentten süzelim; tortusunu bırakmayalım.

  Çilek Şerbeti; Ramazan’a özel ev yapımı içecekler arasında tam mevsimine özgü bu şerbet için,  üç litre kadar su, bir kilo çilek, yarım kilogram toz şeker, dört beş adet karanfil, yarım limon suyu gereklidir. Ayıklanmış çileklere şeker ve limon suyu ekleyip on dakika kadar bekletilir ve ezilir. Su ve karanfiller eklenip, kaynatılır. Süzülür ve ılındıktan sonra buzdolabına koyulur. Soğuk servis edilir.

  Böğürtlen Şerbeti; bir kilo böğürtlen, bir tatlı kaşığı kadar limon tuzu, on bardak su, bir buçuk su bardağı şekerle yapılır. Böğürtlenler ayıklanır, su ilave edilir ve beş dakika kadar kaynatılır. Ocaktan alınıp bir saat kadar bekletilir, tülbentten sıkmadan süzülüp, sıcak durumdayken şeker ve limon tuzu ilave edilerek yapılır. Tadını isteğe göre ayarlayabiliriz.

  Reyhan Şerbeti; bir bağ reyhan, yarım su bardağı kadar toz şeker,  bir ya da iki adet kabuk tarçın, üç dört adet karanfil, bir çay kaşığı limon tuzu, altı su bardağı sıcak su ile hazırlanan şerbeti yaparken; reyhanın yapraklarını yıkayıp üzerine sıcak su, şeker, karanfil, karanfil, limon tuzu ekleyip karıştırılır. Şeker eridikten sonra demlemeye bırakılır. Ilınan şerbet süzülür ve buzdolabında soğumaya bırakılır. Buzla servis edilir.

  Malzemeler

  Keçiboynuzu şerbeti malzemeleri

  yarım kilo keçiboynuzu, bir su bardağından az toz şeker, iki litreye yakın su.

  Yapılışı

  Keçiboynuzları bir akşam önce suya koyulur. Sonra küçük parçalara ayrılır, şeker ve su ilave edilip kaynatılır. Bir süre kaynattıktan sonra soğumaya bırakılır. Soğuk servis edilmelidir.