Salatalık Sebzesinin Faydaları

Salatalık Sebzesinin Faydaları
10 Aralık 2017

Salata yaparken ana malzemeleri arasında kullandığımız ve hatta adını da salatalıktan almış pek çok menünün yanında sunulan bu bitki tam bir mucize. Düşük kalorili sebzeler arasında sayılan salatalık şifa defosu. İçeriğinde barındırdığı hidratasyon özellikleri ve değerli besinler de dâhil olmak üzere pek çok besleyici ögeler içeren salatalığın yararlarından bahsedecek olursak:

  1. Cilt hastalıkları ve deride döküntüleri en aza indirmek için salatalık tüketilmelidir. Salatalık içerisinde bulunan besleyici öğeler özellikle salatalık öz suyu cilt yüzeyinin kırışmasını önler ve ciltte derinin üçlenmesini sağlar.
  2. Vücudunuzun belirli kısımlarına örneğin yüz bölgesine masaj yapılacağı zaman salatalık içerisinde barınan öz su sıkılıp tenin hassas bölgelerine sürülebilir bu sayede deri yapısının güçlenmesi sağlanır.
  3. B vitamini ve K vitamini eksikliği bulunan kişilerin bolca salatalık tüketmesi sağlık açısından önemlidir.

Salatalık türünün de yeryüzünde çok sayıda çeşidi bulunmaktadır. Anadolu’da halk dilinde hıyar diye isimlendirilen salatanın dünyada yayılış ve ekim alanı oldukça geniştir. Badem diye de tabir ettiğimiz pazarlarda ve manavlarda çokça satılan klasik türü hepiniz bilirsiniz, bunun yanında yüzeyi tırtıklı olan salamura için üretilen salatalıklar da vardır. Salamura salatalık tuzlanıp konserveye konulduktan sonra turşu olarak sofralarımızda tüketilmektedir. “Dünyanın En Sağlıklı Besinleri” araştırmasına göre Amerika Birleşik Devletleri’nde en çok tükettiğimiz salata çeşitlerine göre Conquistador , Dasher , Zafer, Comet, Slicemaster, Hıyar, Burpee Hybrid ve Sprint şeklinde sıralanır.