Ferahlatan Çilekli Limonata

 • Ekleyen:
  1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars
  Loading...
  Ferahlatan Çilekli Limonata
  5
  kişilik
  15
  dakika
  280
  kalori/prs.

  Limonun ekşiliği ile çileğin tadının karıştığı yaz mevsimi için eşsiz bir lezzet olan çilekli limonata evinizde en doğal yöntemlerle hazırlayabilirsiniz. Soğuk ve ferah tadıyla sıcak günlerin vazgeçilmezi haline gelecektir. Bu tarif sadece limondan yapılan ekşi lezzete meydan okumakta ve limon sevmeyen kişilere limonatayı sevdirmektedir.

  Malzemeler
  • 500-600 gr. çilek
  • 2-3 adet limon
  • 5 yemek kaşığı şeker
  • 1 litre su
  • 4-5 adet nane yaprağı
  Yapılışı

  Öncelikle meyveler bol suyla temizliğinden emin olunacak şekilde yıkanır. Durulandıktan sonra çilekler saplarından ayrılır. Saplarından ayrılan çilekler küp küp ya da küçük küçük doğranır. Limonun ise rende yardımıyla suyu çıkarılır. Sonrasında meyveler birbirleriyle karışması için mutfak robotunda rendelenmiş limon kabuklarıyla birlikte püre haline getirilir.

  Püre haline getirmek için robota 1 su bardağı içinde eritilmiş şeker de ilave edilir. Bir süre karıştırıldıktan sonra kalan su ilave edilir birkaç dakika daha karıştırılır. Limonatanız hazır hale gelmiştir. Fakat servis için bir süre buzdolabında bekletmeniz gerekmektedir. Servis aşamasında ise görüntü amaçlı nane yapraklarıyla süsleyebilir ya da buz ilave edebilirsiniz. Limonatanın hazırlanmasında şeker yerine bal da kullanılabilir. Son olarak ise limonların rende işleminde beyaz yerlerini almamaya özen gösteriniz. Kıvamı koyu olması halinde de soğuk su ekleyerek kıvamını ayarlayabilirsiniz. Yaz mevsimi için evde doğal limonatalar yapabilir ve rahatlıkla tüketebilirsiniz.

  Afiyet olsun!