Diyetlerde En Çok Yapılan 10 Hata

Diyetlerde En Çok Yapılan 10 Hata
20 Eylül 2017

Eğer artık favori kotunuzun içine giremiyorsanız ya da girdiğinizde sıkışıyorsanız, kilo vermeniz vakti gelmiş demektir. Fakat diyete başlarken ya da diyet sırasında yapabileceğiniz 10 hatayı önceden bilmeniz bu konuda önlem almanızı sağlayacaktır. Bu sayede sağlığınız kötü yönde etkilenmeyecektir. Lafı uzatmadan hemen bu hatalara geçiş yapalım.

1-Yokedici Diyetlere Güvenmek

Fazladan 5 kilo vermek için sağlığınızı kötü yönde etkileyecek diyetlere asla güvenmemelisiniz. Günde sadece lahana çorbası ve greyfurt yiyerek zayıflayacağınızı düşünüyorsanız, çok yanılıyorsunuz. Çünkü günde 1000 kaloriden az yemek yemeniz sağlığınızı etkileyecektir. Az kalori aldığınızda metabolizmanızda yavaşlar. Doğal olarak kalori yıkım hızı da azalır. Bu yüzden tekrar kilo almanız gerekir. Evet, bu diyetler ile kilo verirsiniz? Peki, ya sağlığınız ne olacak? Onu tekrar nasıl yerine getireceksiniz?

2-Kahvaltıyı Es Geçme

Kahvaltıyı es geçme kısaca daha az kilo alma demektir. Fakat günün geri kalan tüm kısmında da aç kalmak demektir. Bu durumda da normalde planlamadığınız yemek öğünlerine başlayabilirsiniz. Öle arası atıştırmaları gibi küçük gibi görünen kalorileri alarak normalde bir kahvaltıdan çok daha fazlasını mideye indirebilirsiniz. Kahvaltılarda çok protein vardır ve günün geri kalanında acıkmanızı engeller. Zaten çalışmalar, kahvaltısını doğru yapan insanların daha sağlıklı kilo verdiğini kanıtlamıştır.

3-Kontrolsüz Atıştırmalıklar

Belki de yediğiniz her yemeğin kalorisini hesaplıyorsunuzdur. Fakat yemeğe gelene kadarki kısımda atıştırdıklarınızı da hesaplıyor musunuz? Masada duran kutlama pastasından ufak bir ısırık, çocuğunuzun dondurmasından küçük bir tatma ve daha birçoğu… Tüm bu gereksiz atıştırmalıklar diyetinizi mahvetmeye yetecektir. Eğer kalorilerini yakma konusunda ciddiyseniz, belki de akıllı cep telefonunuzun ya da notebookunuzun yediğiniz her bir ısırıktan aldığınız kalorisini takip etmesi en iyi çözüm olacaktır.

4-Hiç Atıştırmalık Yememek

Kontrolsüz atıştırmalıkların zararlı olduğundan bahsetmiştik. Fakat atıştırmalıkları komple bırakmak da çok yanlıştır. Yemeklerden önce ara ara atıştırmalık yiyenler açlıklarını çok daha kolay kontrol edebilmektedir. Bu sayede çok daha kolay bir şekilde kilo verebilmektedir. Kuruyemiş gibi atıştırmalıklar protein açısından oldukça iyidir. Bu atıştırmalıklar metabolizmanızı hızlandıracaktır. Özellikle fındık bu konuda oldukça iyi bir seçim olacaktır.

5-Az Yağlı Yiyeceklere Yönelmek

Az yağlı yiyecekler diyetinizde oldukça önemli bir kısımdır. Bazıları az yağlı yiyeceklerin, diyette sorun çıkarmadığını düşünmektedir. Fakat az yağlı yiyecekler, az kalorili yiyecekler demek değildir. Bir tabak dolusu az yağlı kek yemek ile normal bir dilim kek yemek arasında hiçbir fark yoktur. Bunları kontrol altına alabilmek için besin kalori çizelgesine göz atmanızda fayda vardır.

6-Çok Fazla Kalori Yudumlamak

Kalorileri hesaplarken, çoğumuz içtiklerimizin içindekini umursamayız. Bu çok büyük bir hatadır. Özellikle kola, baharatlı kahveler ve çeşitli alkol içeren içkiler 500 kaloriden fazladır. İşin daha da kötüsü içtikleriniz hiçbir zaman açlığınızı bastırmaz. Yani yüksek kalorili bir içecek içtikten sonra gene acıkabilirsiniz. Bu yüzden içtiklerinize dikkat etmelisiniz.

7-Çok Az Su İçmek

Bu en kolay düzeltilebilecek diyet hatalarındandır. Su genel olarak kaloriyi yakmada oldukça iyidir. Eğer kendinizi susuz bırakırsanız, metabolizmanız yavaşlar, geriye düşer. Bu durumda da kilo vermeniz yavaşlar. Kısacası her öğününüze daha bir bardak fazla su ekleyin.

8-Süt ve Süt Ürünlerine Yüklenmek

Az yağlı süt, peynir ve dondurma diyetlerde adeta bir tabu gibidir. Fakat süt ürünleri zararlı olabilir. Araştırmalara göre eğer kalsiyum seviyesinin sınırına gelinmişse, yani vücutta yeterince kalsiyum varsa vücut kalori yakmayı durdurur. Bunun yerine daha fazla kilo almaya başlar. Bu yüzden çok fazla süt ürünü tüketmemeye özen göstermelisiniz. Bunları bir düzene sokmalısınız.

9-Fast Food Merkezlerine Gitmek

Yorucu bir günün ardından rahatlamak amacıyla McDonalds ya da Burger King gibi Fast Food merkezlerine mi gidiyorsunuz? Gittiğinizde de hep salata mı yiyorsunuz? Ya da kendinizi milkshake içmekten alıkoyabiliyor musunuz? Araştırmalara göre haftada 2 kez bu tarz Fast Food ürünlerini yiyenler fazladan 5 kilo alıyor. Bu artık bir alışkanlık haline geliyor. Yani salata yemek için gitseniz dahi kendinizi diğer ürünlerden yemeye mecbur hissedersiniz. Bu yüzden bu tarz yerlere hiç gelmemeniz gerekir.

10-Olabilitesi Çok Düşük Hedefler Koymak

Kendinize diyete başladığınız ilk hafta, 10 kilo vereceğim diye bir hedef koyduysanız, diyetinizdeki ilk hatayı yapmışsınız demektir. Eğer bunu yapamayacağınızı biliyorsanız, sıfırdan başlayın ve kendinize yapabileceğiniz hedefler koyun. Örneğin ilk hafta için 2,5 kilo gibi bir hedef gayet makuldür. Eğer büyük hedefler koyup, başaramazsanız, kendinizi kötü hissedersiniz. Bu durumda da diyetinize bir son verebilirsiniz. Eğer hedeflerinizi koyamıyorsanız, iyi bir diyetisyenle konuşup, hedeflerinizi beraber belirleyebilirsiniz. Bu sayede çok daha planlı bir diyete sahip olabilirsiniz.