Meyvelerin Ve Meyve Sularının Faydaları Nelerdir?

Meyvelerin Ve Meyve Sularının Faydaları Nelerdir?
17 Eylül 2017

Meyveler, vitamin ve mineral açısından son derece zengindir. Neredeyse vücudun ihtiyaç duyduğu tüm vitamin ve mineraller meyvelerde bulunur. Kainatın Yüce Sahibi insan için her mevsimde çeşit çeşit meyveler yaratmıştır.
Yaz mevsiminde vücudu serin tutan meyveleri tercih etmek gerekir. Kış aylarında ise daha çok bağışıklık sistemini güçlendiren vücudu hastalıklara karşı koruyucu hale getiren meyveler tercih edilmelidir. Her meyvenin vücut için ayrı bir özelliği vardır.

Elma : Hazım problemi yaşayanlar yemekten sonra 1 adet elma yemeyi alışkanlık haline getirirlerse bu problemden kurtulurlar.

Ayva : İshalin ev tedavisinde kullanılır. Nefesi açar, mideden gelen kötü kokuların bastırılmasında yardımcı olur.

Muz : Yüksek miktarda potasyum içerir. Yine ishalin ev tedavisinde kullanılabilecek meyvelerden biridir.

Üzüm : En büyük özelliği direk kana karışmasıdır. Kansızlık hastalığı olanların tüketmesi gereken meyvelerin başında gelir. Ayrıca antioksidan özelliği olduğu için vücudu hastalıklara karşı koruma görevi görür.

Meyveler ne kadar faydalı ise meyve suları da o kadar faydalıdır. Burada kast edilen meyve suları pakete girmiş işlem görmüş meyve suları değildir. Hazır meyve sularının içinde glikoz şurubu gibi vücuda zarar veren tehlikeli katkı maddelerin yanı sıra kimyasal içeren koruyucu maddelerde bulunmaktadır. Bu nedenle hazır meyve sularından olabildiğince kaçınmak gerekir. En sağlıklısı ev ortamında hazırlanan meyve sularıdır.

Lif açısından zengin olan meyvelerin suyunun sıkılması tavsiye edilmez. Lifli meyvelerin posaları ile birlikte tüketilmesi önerilir. Lifler bağırsak hareketlerini düzenlediği gibi bağırsaklardaki yararlı bakterileri de çoğaltır.

Portakal Suyu : Portakal suyu tam bir C vitamini deposudur. Kış aylarının vazgeçilmez içeceklerinden biridir. İçerisinde bulunan potasyum ve magnezyum kalp krizi riskini engeller.

Nar Suyu : Bağışıklık sistemini güçlendirir. Vücudun mikroplara karşı dirençli olmasını sağlar. Müthiş bir antioksidan deposudur. Ancak tansiyon hastalarının nar suyu içmeleri önerilmez.

Greyfurt Suyu : Kalori ve yağ yakmada, metabolizmayı hızlandırmada oldukça etkilidir. Diş eti kanamalarına iyi gelir. Şeker oranı çok düşük bir meyvedir. Diyet yapanlar gönül rahatlığı ile greyfurtu tüketebilirler. Sabah kahvaltılarında ideal bir içecek olabilir.