Zeytin Yaprağı Çayı

 • Ekleyen:
  1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars
  Loading...
  Zeytin Yaprağı Çayı
  1
  kişilik
  10
  dakika
  47
  kalori/prs.

  Zeytin Yaprağı Çayı

  Zeytin yaprağı çayının faydalarına bakıldığında antibakteriyel özelliğe sahip olduğu bilinmektedir. Ayrıca antibiyotik özelliği bulunan zeytin yaprağı bağışıklık sistemini güçlendirir, soğuk algınlığına iyi gelir. Kötü kolesterolü düşürür ve kan şekeri ile kan basıncının düşmesine yardımcı olur. Doğal antibiyotik özelliğine sahip olduğu için hastalıkların tedavisinden sık sık tercih edilmektedir. Zeytin yaprağının bilinmeyen özellikleri arasında doğal bir antibiyotik olması da yer alır. Dolayısıyla da içinde bulunduğumuz kış aylarında, zeytin yaprağı çayının tüketiminin bağışıklık sisteminize olumlu etkilerde bulunacağını söyleyebilmek mümkündür.

  Zeytin yaprağı çayının antibakteriyel özelliği sayesinde özellikle sivilce ve akne problemlerinde ve yara tedavilerinde alternatif olarak tercih edilebileceğini söylemek mümkündür. Sivilceler ya da yaralar üzerinde, demlenip biraz ılıtıldıktan sonra bir pamuk yardımıyla uygulanabilir. Ayrıca sadece bakterilere değil mantar enfeksiyonlarına karşı da oldukça etkilidir. Ayaklardaki tırnak mantarı gibi deri enfeksiyonlarında güvenle kullanılabilir. Zeytin yaprağı çayının yan etkileri arasında bilinen önemli bir durum bulunmasa da özellikle tansiyon hastaları tarafından doktor kontrolünde içilmesi gerekmekte ve safra taşı olanların zeytin yaprağı çayını tüketmemesi gerekmektedir.

  Zeytin Yaprağı Çayının Kalorisi

  100 gram zeytin yaprağı çayının kalorisi 47 kaloridir.

   

  Malzemeler
  • 2-3 çay kaşığı zeytin yaprağı
  • 2 su bardağı sıcak su
  Yapılışı

  Kurutulmuş zeytin yapraklarını ufaladıktan sonra sıcak suyun içerisine atın. Ardından zeytin yaprağı çayınızı 5 ile 10 dakika demleyin.  Daha sonra zeytin yaprağı çayınızı süzerek içebilirsiniz.