C Vitamini Bakımından Zengin Meyveler

C Vitamini Bakımından Zengin Meyveler
26 Aralık 2017

C vitamininin birçok hastalığın önüne geçilmesinde payı büyük. Hayatımızın içerisinde her vitamin türünün azami önemli rolü vardır. C vitamini veya askorbik asit olarak bilinen bağışıklık sistemini artırmaya yardımcı, demir emilimine destek olan kollajen oluşumunda etkili bir vitamin grubudur.

Kolesterol seviyelerini düşürmeye yardımcı olur. Buna ek olarak, antioksidanların C vitamini içerisindeki yüksek içeriği bedendeki hücrelere olumsuz etki yaratan serbest mikroorganizmaları yok eder.

C Vitamininin Sağlığımız Açısından Faydaları Hakkında

1. Kansere Karşı Koruyucu : Çeşitli çalışmalar gösteriyor ki meyve veya sebze gibi gıdalar yoluyla (takviye gıdalar hariç) en çok C vitamini tüketen çoğu kadının göğüs kanseri riskine yakalanma olasılığı daha düşük seyretmektedir. C vitamini bazı kanser hücrelerine toksik etki vermektedir.

2. Ruh halini olumlu yönde düzene sokar. : C vitamini eksikliğinin psikolojik bir rahatsızlığa neden olabileceği bilinmektedir.

3. Vajinal Enfeksiyonların tedavisinde tercih edilir.

4. Cildi iyileştirme ve cildi koruyucu etkisi : Yaşlanma belirtilerinin bazılarını onardığı söylenmektedir.

5. Vücut Direncini Artırır. : C vitamini vücudun direncini arttırmak için yaygın olarak kullanılır. Antioksidan olarak, C vitamini bağışıklık sistemini koruyup üçlendirdiği gibi koroner kalp hastalığı, kanser ve katarakt riskini azaltmaktadır.

7. Karaciğerdeki Toksinleri Azaltması : C vitamininin kalbin performansını iyileştirdiği karaciğerdeki toksik maddeleri n etkisini de azalttığı gözlemlenmiştir. Karaciğer vücudunuzun işlevlerini desteklemek için çok önemlidir.

C vitaminin kaynağı

C vitamininin en fazla olduğu besinler taze meyveler, sebzeler ve meyve sularıdır. Narenciye meyveler, kivi, çilek, vişne, biber, brokoli, tropikal meyvelerden portakal, mandalina, guava, lahana, kuşburnu, nar en fazla C vitamini barındıran besinlerdir.