Üzüm Şerbeti Çocuklar İçin Şifa Kaynağı

 • Ekleyen:
  1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars
  Loading...
  Üzüm Şerbeti Çocuklar İçin Şifa Kaynağı

  Kansızlığa iyi gelen üzüm şerbeti, yaz mevsiminde kokusu ve tadıyla tercih edilen içeceklerden birisidir. Şerbet kültürü, kökeni Arapçada içmek anlamı taşımaktadır. Doğu ülkelerinde yüzyıllardır içilerek günümüze kadar çeşitli tatlarla gelmiştir. Üzüm şerbeti tarifini denemeyi ihmal etmeyin.

  Malzemeler

  İçindekiler:

  • 2 salkım siyah üzüm
  • 10 su bardağı su
  • Bir çay bardağı toz şeker
  • 1 adet limon
  • Şerbetin olmazsa olmazı karanfil
  Yapılışı

  Yapılışı:

  Üzümler iyice ayıklanır ve yıkanır. Ayıklanan ve yıkanan üzümler tencereye alınır. Üzerine su eklenerek kaynamaya bırakılır. Su kaynadıktan sonra, tencereye şeker ilave edilerek, ardından limon suyu ve karanfil eklenir. Şeker eriyene kadar hafif karıştırılır. Çok fazla kaynatmadan sadece şeker eriyene kadar kaynaması yeterli olacaktır. Önemli olan üzümün rengini vermesidir. Şekeri için tadına bakarak isteğinize göre şeker ekleyebilir veya su ekleyerek şekerini azaltabilirsiniz. Üzüm şerbeti piştikten sonra ocaktan alınarak ılımaya bırakılır. Ilıyan şerbet, süzgeç aracılığıyla süzülerek bir sürahiye doldurulur. Hazırlanan üzüm şerbeti buzdolabına konarak dinlenmeye bırakılır. Soğuk olarak servis edilir.

  Eğer vücudunuzda yorgunluk, kansızlık ve halsizlik gibi belirtiler varsa, özellikle siyah üzümden yapılan üzüm şerbeti, günde bir su bardağı içilmesi konusunda, uzmanlar tarafından tavsiye edilmektedir.  Bu tarifi şeker kullanmadan da yapabilirsiniz. Şeker yerin bal da kullanabilirsiniz. Veya şekersiz tüketebilirsiniz. Osmanlı döneminde saraylarda her türlü meyveden hazırlanan şerbetler, şifa kaynağı olarak bilinmektedir. Üzüm şerbeti de bu meyvelerin arasında yer alır. Özellikle siyah üzümden yapılan şerbet, kansızlığa iyi geldiği bilinmektedir. Şifa kaynağı olan üzüm şerbeti, meyve olarak şekerli bir yapısı olduğundan dolayı uzmanlar, diabet hastalarının içebilmesi için, şerbet yapımında içerisine şeker veya bal gibi tatlandırıcılar koymamaları konusunda uyarmaktadır.