En Lezzetli Limonata Nasıl Yapılır?

 • Ekleyen:
  1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars
  Loading...
  En Lezzetli Limonata Nasıl Yapılır?
  1
  kişilik
  1 saat
  dakika
  365 cal
  kalori/prs.

  En Lezzetli Limonata Nasıl Yapılır?

  Limonata, yaz aylarında serinlemek isteyenlerin ilk tercihlerinden biridir. Yapımı çok zor olmayan bir içecektir ve oldukça lezzetlidir. Malzeme olarak da çok fazla ürün gerektirmez. Temel malzemelerin bulunması halinde lezzetli bir limonata yapmak mümkündür. Kişisel zevklere göre limonataya birtakım eklemeler de yapılabilir. Ancak temel olarak limonata yapımı genelde değişmez. Bunun yanı sıra bazı ufak teknikler ile limonatayı daha lezzetli bir hale getirmek mümkündür. Bu teknikler çok basittir ve uygulaması kolaydır. 2 limon ile limonata yapmak, en pratik yollardan biridir. Kolay ve hızlı bir şekilde en lezzetli limonatayı hazırlamak için iki adet limon yeterli olacaktır.

  Limonatanın Tortusuz Olması Sağlanabilir Mi?

  Limonata yapılırken kabuğu rendelenir ve kullanılır. Bu sebeple mutlaka tortu ortaya çıkmaktadır. Tortuyu engellemek için limonata hazırlandıktan sonra süzgeç ile 1-2 kere süzme işlemi yapılabilir. Kusursuz bir şekilde 2 limonla limonata yapımı için süzme işlemi yararlı olmaktadır.

  3 Limon Kullanılarak Aynı Tarif Yapılabilir Mi?

  Daha fazla limon kullanımı yapılması durumunda malzemeler de aynı oranda arttırılmaktadır. Böylece 3 limondan limonata yapma imkanı da vardır. Limon sayısına bağlı olarak malzeme arttırma işlemi ile istenildiği kadar limonata yapılabilmektedir.

   

  Malzemeler

  Limonata yapmak için temel olarak üç adet ürün kullanılır. Öncelikle iki adet limon gereklidir. Bu iki adet limonun suyu için de 1.5 ve 2 litre arası içme suyu gereklidir. Limonatanın tatlanması için de yaklaşık 2 çay bardağı toz şeker gereklidir. Biraz daha az tatlı limonata sevenler için 1.5 çay bardağı yeterli olacaktır. 2 limondan limonata yapmak için gerekli olan ürünler bunlardır. Ürünler seçilirken limonların taze olmasına dikkat etmek gerekir. Taze limonlar ile daha iyi bir limonata elde edilir. Aynı zamanda çeşme suyu kullanmak, limonatanın tadını bozacaktır. Bu sebeple temiz içme suyu kullanılır. En lezzetli limonata için bu detaylara dikkat etmek gerekir.

  Yapılışı

  Limonata yapımında ilk işlem olarak limonlar yıkanmaktadır. Çünkü iyi bir limonata için temizlik gereklidir. Daha sonra ise rendeleme işlemi yapılır. Ancak limonun beyaz kısmı acı bir tat verir. Bu nedenle sadece sarı kısım için rendeleme işlemi yapılmaktadır. Rendelenen limon kabuğuna ise ayrılmış olan şeker atılır. Bundan sonra ise şeker ve rendelenmiş limonun birbirine karışması gerekir.

  Çok iyi bir şekilde karıştırma yapıldıktan sonra rendelenmiş limon ve şeker karışımı bir gece kadar bekletilir. Hemen kullanılması durumunda limonata çok iyi bir tada sahip olmaz. Bir gece sonra ise limonlar karışıma sıkılır. Aynı zamanda içme suyu da limonlar ile birlikte karışıma eklenir. Daha sonra hepsi birlikte karıştırılır. 2 limonla limonata tarifi bu şekilde olmaktadır.