Sindirimi Kolaylaştıran Anasonlu Çay

 • Ekleyen:
  1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars
  Loading...
  Sindirimi Kolaylaştıran Anasonlu Çay
  1
  kişilik
  5
  dakika
  175
  kalori/prs.

  Anasonun tohumu, yaprağı kısaca bitkinin her bölgesi ilaç yapımında kullanılmaktadır. Mide rahatsızlıklarına, öksürüğe ve balgam söktürücü özelliği ile neredeyse çoğu rahatsızlığa faydası olmaktadır. Özellikle annelerin emzirme döneminde, süt yapımına etkisi vardır. Bu özelliklerinden dolayı, anasonlu çayın sağlığa faydası olduğu ve tüketilmesi gerektiği önerilmektedir. Anasonlu çay, kalsiyum, demir ve mineral açısından zengindir. Kırmızı kan hücrelerinin üretimine katkısı bulunmaktadır. Kan dolaşımını hızlandıran bir özelliğe sahip olduğu için, romatizmalı ağrıları engeller.

  Malzemeler

  İçindekiler:  

  • 1 çay bardağı su,
  • 1 çay kaşığı anason tohumu
  • Tatlandırmak için bal
  Yapılışı

  Yapılışı:

  Suyu kaynatarak, bir çay bardağına koyun. Sıcak su içerisine anason tohumu ekleyerek erimesi ve demlenmesi için karıştırdıktan sonra biraz bekletin. Tatlandırma amaçlı içerisine bal koyun. Dilerseniz biraz limon ekleyerek tat verebilirsiniz. Özellikle sıcak tüketilmesi gerekmektedir. Anasonlu çay hakkında, rahatsızlığınıza göre birçok tarif bulunmaktadır. Eğer uyku probleminiz varsa, anason tohumunu süt ile demleyerek, yatmadan önce içebilirsiniz. Anasonlu çayın saymakla bitmez faydaları bulunmaktadır.

  Ağır yemek yedikten sonra sindirim sorunu yaşarsanız, anasonlu çay hazmı kolaylaştırma özelliğine sahiptir. En önemlisi de, günümüzde sinir, stres gibi psikolojik sorunlar karşısında yatıştırıcı özelliğiyle faydası dokunmaktadır. Anason çayı sadece iç organlara faydası olan bir çay değildir. Ağız sağlığı açısından gargara olarak kullanılabilmektedir. Antibakteriyel özelliği ile ağız içerisindeki bakterilerin çoğalmasını engeller. Anason çayının faydaları olduğu kadar bazı zararlı yan etkileri de bulunmaktadır. Anason bitkisine karşı hassasiyet ve alerji durumu mevcutsa, anason çayı tüketenlerde alerjik reaksiyonlar gözlenmektedir. Kızarıklık ve kaşıntı gibi etkiler ortaya çıkmaktadır. Anason bir bitki olduğu için, her bitkinin kendine özel bir etkisi ve yan etkisi bulunmaktadır.