Sarı Kantaron Çayı

 • Ekleyen:
  1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars
  Loading...
  Sarı Kantaron Çayı
  1
  kişilik
  10
  dakika
  42
  kalori/prs.

  Sarı Kantaron Çayı

  Sarı kantaronun orta ve hafif dereceli depresyon tedavisinde kullanıldığı bilinmektedir. Yurt dışında ismi iyi bilinen depresyon ilaçlarından Bel ağrısına iyi gelen kantaron çayı yaralanma sonucu meydana gelen ağrılara da iyi gelmekte kat daha etkili olduğu doktorlar tarafından söylenmekte ve tedavi amaçlı tercih edilmektedir. Baş ağrısını geçirir ve stresi azaltır. Ayrıca cilt sorunlarının tedavisinde de kullanılan kantaron uyku tedavisi, göğüs ağrıları ve sarılık hastalığında da kullanıldığı bilinmektedir. Yatak ıslatma probleminde ve gut hastalığında belirgin bir etkisi mevcuttur. Sarı kantaronun yan etkileri arasında çok şiddetli belirtiler yer almıyor olsa da özellikle hamilelik döneminde kullanımı tavsiye edilmez. Gebelikte sarı kantaron tüketiminin normal olmayan sorunlu doğumlara yol açtığı uzmanlar tarafından bildirilmektedir. Ayrıca Alzheimer hastalarında unutkanlığı tetikleme özelliği bulunmaktadır.  Sarı kantaron çayının kendi başına ya da birkaç bitki ile birlikte kullanılması menopoz öncesi dönemde yaşanan stresi ortadan kaldırmaktadır. Bu sebeple doktor tavsiyesi olmadan tüketilmemelidir.

  Sarı Kantaron Çayının Kalorisi

  100 gram sarı kantaron çayının kalorisi 42’dir.

   

   

   

   

   

  Malzemeler
  • 2-3 çay kaşığı sarı kantaron
  • 250 ml su
  Yapılışı
  • Sıcak suyun içerisine sarı kantaronları ekleyin ve 10 dakika demleyin. Sarı kantaron çayını sıcak veya soğuk olarak tüketebilirsiniz.
  • Sarı kantaron çayının hazırlarken kabuğu, tohumu veya taze ya da kurutulmuş kantaron yapraklarından faydalanarak çayınızı hazırlayabilirsiniz. En çok tercih edilen kantaron çayı kurutulmuş yapraklardan yapılandır.