Nane Çayı

 • Ekleyen:
  1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars
  Loading...
  Nane Çayı
  1
  kişilik
  10-20
  dakika
  44
  kalori/prs.

  Nane Çayı

  Nane çayının faydalarını saymakla bitmez. Nane çayının buharı burun tıkanıklığına iyi gelmektedir. Boğaz kuruluğuna iyi gelen nane çayı gaz oluşumunu ve mide bulantısını önler, sindirime yardımcı olur. Ayrıca ağız kokularını gideren nane çayı kas ağrılarının giderilmesine yardımcı olur. Soğuk algınlığının iyileşme sürecini hızlandıran nane çayı strese iyi gelir. Hazımsızlığı giderir. Antioksidan özelliği bulunan nane çayının astıma iyi geldiği de bilinmektedir.

  Nanenin en bilinen özellikleri arasında ağız kokusunu gidermek yer almaktadır. Mentol içeriği sayesinde, fesleğen gibi bitkiler ile birlikte, gargara yapıldığında diş eti iltihaplanmalarından ya da ağız içinde üreyen bakterilerden kaynaklanan kokunun giderilmesinde etkilidir. Aynı zamanda mikrop öldürücü etkisi de bulunduğundan, ağız içi ve boğaz enfeksiyonlarında gargara olarak kullanılabilir. Astım hastaları için akciğerlerin açılması konusunda etkilidir. Nane çayının diş ağrısına iyi gelen bitki çayları arasında bulunduğu da bilinmektedir.  Kuru öksürüğü hızlı bir şekilde kestiği bilinmektedir. Aynı zamanda stresli dönemlerde sakinleşmeyi de sağlamaktadır. Nane çayının bilinmeyen faydaları arasında, yüksek oranda içerdiği omega 3 yağ asitleri ile kalbi ve beyni koruması bulunmaktadır.

  Nane Çayının Kalorisi

  100 gram nane çayının kalorisi 44’tür.

  Malzemeler
  • 2-3 çay kaşığı kurtulmuş nane
  • 500 ml sıcak su
  Yapılışı
  • Sıcak suyun içerisine kurutulmuş nane yapraklarını atın. Ardından 10 ile 20 dakika boyunca demlenmesini bekleyin. Nane yapraklarını süzdükten sonra limon ile birlikte tüketebilirsiniz.