Karabaş Otu Çayı

 • Ekleyen:
  1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars
  Loading...
  Karabaş Otu Çayı
  4
  kişilik
  4
  dakika
  102
  kalori/prs.

  Karabaş Otu Çayı

  Karabaş otu çayının faydaları saymakla bitmez. Hafızayı güçlendiren karabaş otu çayı kan dolaşımını hızlandırır ve damar tıkanıklığına iyi gelir.  Sinirleri yavaşlatmaya yardımcı olur ve kanserli hücre oluşumunun azaltır.  İdrar yolu enfeksiyonunun giderilmesine yardımcı olan karabaş otu harici olarak kullanıldığında egzama gibi cilt problemlerine iyi geldiği söylenmektedir. Özellikle kurutulmuş gövdesinden elde edilen özütlerin birçok cilt probleminde etkin olarak kullanıldığı bilinmektedir. Kaygı ve stresi azaltan karabaş otu çayı yaraların iyileşmesini sağlar.  Antioksidan özelliğe sahip olan karabaş otu enfeksiyonları giderme özelliğine sahiptir.

  Karabaş otu ile sigara bırakma, bu bitkinin ününün yayılmasına neden olmuş uygulamalardan bir tanesidir. Sigaradan soğumak konusundaki etkisi kanıtlanmıştır. Tohumlarını içeren kısımları, kurutulmuş olarak ağızda çiğnenebileceği gibi, bu tohumlu kısımlardan demlenecek çayın da aynı etkiyi yarattığı bilinmektedir. Ancak bu şekilde kullanımdan fayda alabilmek için çayın içine şeker ya da yapay tatlandırıcı katılmamalıdır. Sadece bir çay kaşığı bal çayı tatlandırmak için kullanılabilir. Düzenli kullandığı ilaçlar bulunan kimselerde, karabaş otu çayının doktor kontrolü olmadan kullanımı ise tavsiye edilmemektedir.

  Karabaş Otu Çayı Kalorisi
  100 gram karabaş otu çayının kalorisi 102’dir.

  Malzemeler
  • 3-4 çay kaşığı kurutulmuş karabaş otu
  • 2 su bardağı sıcak su
  Yapılışı
  • Sıcak suyun içersine karabaş otunu atın ve 4 dakika demlenmesini bekleyin. Ardında süzerek karabaş otu çayınızı içebilirsiniz.