Ev Yapımı Doğal Limonata Nasıl Olur?

 • Ekleyen:
  1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars
  Loading...
  Ev Yapımı Doğal Limonata Nasıl Olur?
  4
  kişilik
  20
  dakika

  Ev Yapımı Doğal Limonata Nasıl Olur?

  Ev yapımı doğal limonata yapımı için ilk olarak taze ve doğal limonlara ihtiyaç vardır. Limonların taze ve organik olması hazırlanacak olan limonatanın daha lezzetli ve doğal olmasına yardım eder. Doğal limonata tarifi için ilk olarak 10 adet taze ve doğal limona ihtiyaç vardır. Aldığınız taze limonların kabuklarını rendelemelisiniz. Rendeleme işi rendenin kalın tarafı ile yapılmalıdır. Limonun beyaz kısımlarının karışmaması gerekir. Kabuğunu rendelediğiniz limonlardan dört tanesini iki bölerek suyunu sıkmalısınız. Kalan limonlar çok küçük parçalar halinde doğranmalıdır.

  Ev Yapımı Doğal Limonata Hazırlamanın Püf Noktası

  Doğal içecek tarifleri arasında en çok tercih edilen içeceklerden birisi evde taze hazırlanan doğal limonata tarifidir. Evde hazırlanan ev yapımı limonatanın daha lezzetli olması için dikkat edilmesi gereken birkaç püf nokta bulunmaktadır. Bu püf noktaların başında rendelenen limon kabukları ile suyu sıkılan limonların içerisine nane yaprağı ve şeker eklenerek uzun süre yoğrulmasıdır. Yoğurma işlemi ne kadar uzun olursa hazırlanan limonatada o kadar lezzetli olur. Yoğurma işlemi esnasında limon ve nanenin aroması birbirine karışı ve marine olur.

  Bu işlem en önemli ayrıntılardan biridir. Bir başka püf nokta ise hazırlanan limonatanın buzdolabında uzun bir süre soğumaya bırakılmasıdır. Buzdolabına bırakılan limonatanın içerisine birkaç yaprak taze nane konulmalıdır. Taze nane yaprakları hazırlanan limonataya hoş bir koku ve aroma katar bu nedenle mutlaka dikkat edilmesi gereken ayrıntılardan biridir. Hazırlanan limonatayı servis ederken içerisine buz kalıpları koyabilirsiniz.

  Doğal İçecek Tarifleri Hazırlanırken Dikkat Edilmesi Gerekenler

  Doğal içecek tarifleri hazırlanırken dikkat edilmesi gereken ilk kurak kullanılan meyvenin taze ve doğal olmasıdır. Doğal içecekler lezzet veren en önemli detay kullanılan meyvenin doğal ve taze olmasıdır. İçecek hazırlanırken mutlaka kullanılan meyvelerin ölçüsüne de dikkat edilmelidir. Özellikle evde doğal limonata hazırlayacaklar kullanacakları limon ve şeker ölçüsünü tarife uygun olarak hazırlamalıdır. Aksi takdirde hazırlanan içeceğin şeker oranı az veya çok olabilir. Bu nedenle tarife uygun ölçü kullanılmalıdır. Kullanılan meyveler bol su ile yıkanarak temizlenmelidir.

  Malzemeler

  Limon

  Nane Yaprağı

  Şeker

  Yapılışı

  Doğal limonata yapımı için limonların çok küçük parçalar halinde doğranması gerekir. Suyunu sıktığınız limonların üzerine iki su bardağı toz şeker eklenmelidir. Doğranan parçalarda bu karışıma eklenmelidir. İçilmesi lezzetli ve doğal tatlı tarifleri arasında yapılması kolay ve pratik lezzetlerden biridir. Hazırlanan karışıma bir demet nane yaprağı da eklenerek el ile yoğrulmalıdır. Limonların özleri çıkana kadar iyice yoğrulmalıdır. Yoğurma işleminden sonra hazırlanan karışım süzgece konulmalı ve süzülmesi beklenmelidir.

  Süzme işleminin bitmesinden sonra oluşan karışımın içerisine beş su bardağı su eklenmeli ve limonata buzdolabında soğumaya bırakılmalıdır. Hazırlanan karışım buzdolabında soğuduktan sonra içilmeye hazır bir hale gelir.