Biberiye Çayı

 • Ekleyen:
  1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars
  Loading...
  Biberiye Çayı
  1
  kişilik
  10
  dakika
  57
  kalori/prs.

  Biberiye Çayı

  Biberiye çayının faydaları bakıldığında D,C,K ve E vitamini açısından oldukça zengin olduğu görülmektedir. Ayrıca B2, B1, B12 vitaminleri açısından da çok zengin olan biberiye hafızanın güçlenmesine ve konsantrasyonun güçlenmesine katkı sağlar. Ayrıca hafıza üzerindeki bu mucizevi etkisi sayesinde ileriki yaşlarda ortaya çıkan ve çağımızın önemli problemlerinden bir tanesi olan Alzheimer hastalığının önlenmesinde etkili olduğu bildirilmiştir. Stresi azaltma ve beyin kimyasının düzenlenmesi ile birlikte çeşitli psikolojik rahatsızlıklarda da etkili olmakla birlikte, bu konuda doktor tavsiyesi olmayan ya da çeşitli antidepresan ilaçlar ile birlikte tüketilmemelidir. Biberiye çayının antiseptik özelliği sayesinde ağız içindeki mikropların yok edilmesinde son derece etkili olduğu bilinmektedir. Bu yüzden ağız kokusu problemi için kullanabileceğiniz gibi diş eti iltihapları ve ağız içinde bulunan yaraların kolay iyileştirmesi için de kullanabilirsiniz. Aynı zamanda boğaz enfeksiyonlarında soğuk gargara da yapabilirsiniz.

  Kabızlık, baş ağrısı, hazımsızlık için sık sık kullanılan biberiye çayı; üst solunum yolları enfeksiyonuna da iyi gelmektedir. Biberiye çayını hazırlarken taze veya kurutulmuş biberiyelerden faydalanabilirsiniz.

  Biberiye Çayının Kalorisi

  100 gram biberiye çayının kalorisi 57’dir. 5 gram biberiyenin kalorisi ise sadece 3’tür.

   

  Malzemeler
  • 2 çay kaşığı kuru biberiye
  • 1 fincan su
  Yapılışı

  Biberiyeleri fincana ekledikten sonra üzerine sıcak suyu ekleyin. Ardından 10 dakika demlenmesini bekleyin. Tadı acı gelirse balla tatlandırarak içebilirsiniz.