Bebeklere Özel İçecek Tarifleri

 • Ekleyen:
  1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars
  Loading...
  Bebeklere Özel İçecek Tarifleri
  1
  kişilik
  15
  dakika

  Bebekler doğdukları ilk andan itibaren bakımlarına özen gösterilmesi gereken küçük bireylerdir. Yemesinden, içmesine, giyimine varıncaya dek özenle ve büyük titizlikle anne ve babalar bakımlarını üstlenirler. Anne sütü dışında ek gıda alan bebelerde sağlıklı gıdalar ve içecekler önemlidir. Son zamanlarda her ne kadar hazır besinler sunulsa da evde yapılan tariflerde dikkat çekici olmuştur. Evde yapımın bir diğer önemli nedeni ise bebeği sağlıklı ve organik besinler ile beslemektir. Bebek içecek tarifleri içerisinde sebzeli, meyveli gıdaların karışımı ile bebeğinizin vitamin değerlerini her zaman normal değerlerinde koruyabilirsiniz.

  6 Ay Üzerindeki Bebekler

  Bebeklerin içeceklerinde en başta gelen su, bebeğin ek besinlere geçişinde önemli bir köprü kurmaktadır. Yalnız su verirken pet şişe kullanılıyorsa tek kullanımlık olması zararların önlenmesinde ilk basamaktır. Su verirken diğer önemli nokta ise suyun sıcaklığının ne sıcak nede soğuk olması yani ılık kıvam bebeğiniz için ideal olacaktır. Su içerdiği mineral değerlerinden dolayı hem bebeğin vücuduna katkı yapmakta hem de diğer sıvılara geçerken ki sıvı kıvama alıştırmaktadır.

  Ayran

  Evde rahatlıkla hazırlayabileceğiniz ayran bebekler için en güzel içeceklerdendir. Bebek içecek tarifleri arasında ilk sırada olan ayran bebeğin süt ürünlerine alerjisi yoksa eğer gönül rahatlığı ile verilmelidir. Ayran hazırlarken dikkat etmeniz gereken püf nokta ise hazırlarken içerisine tuz eklemeden sadece su ve yoğurt ile yapılmasıdır. Bebeğiniz küçük olduğu için tuz susatabilir ve hatta zararı olabilir.

  Hazır Meyve Suları Mı Ev Yapımı Meyve Suyu Mu?

  Günümüzde her markette artık hazır ürünleri bulmak mümkün hale gelmiştir. Hazır meyve suları her ne kadar bebeklere özel yapılsa da raf ömrünü uzun tutmak için içerisine katılan gıdalardan dolayı alınması çok tavsiye edilmemektedir. Evde yapılan bebek içecek tarifleri her zaman içinizi rahat tutacak şekilde olacaktır. Meyve suyu hazırlamadan önce ilk olarak meyveleri güzelce yıkayıp güzelce temizlemek olmalıdır. Kabukları mutlaka soyulması gerekmektedir. Kabukları soyulmayan meyvelerde bebeğin boğazına takılma riski vardır. Buda olumsuz sonuçlar doğurabilir. Kabukları soyulan meyveler rendelenmeli ve rendeleme işlemi bittikten sonra çok bekletilmeden kullanılmalıdır.

  Çorbalar

  Bebek içecek tarifleri arasında en çok uygulanan içeceklerde çorbalardır. Çorbalar kıvam olarak diğer sıvı içeceklerden biraz daha lapa ve katı olduğu için çoğu ebeveynler nasıl yapılacağı yada nasıl sulandırılacağı hakkında bilgi sahibi olmak istemektedirler. Çorba için patates, havuç, pirinç ve sebzeler kullanılmalıdır. Sebzelerin güzel yıkanıp temizlendiğinden emin olduktan sonra haşlayarak, püre haline getirerek ılık bir şekilde bebeğinize verebilirsiniz. Yetişkinlerde  yapılan çorbalardan farkı ise daha yoğun sebze ve bakliyat içeriği olmasıdır. Tuz yine aynı şekilde eklenmeden ve sıvı halde verilmelidir. Çorbalar bebeğin bağışıklığını ve mide korumasını arttıran bir içecektir.

  Meyve suları hazırlarken rendelen meyvelerin suyu verilebilir yada püre halinde ara öğün olarak da yedirilebilir.

   

  Malzemeler

  Çeşitli, sağlıklı sebzeler

  Yapılışı

  Sebzelerin güzel yıkanıp temizlendiğinden emin olduktan sonra haşlayarak, püre haline getirerek ılık bir şekilde bebeğinize verebilirsiniz. Yetişkinlerde  yapılan çorbalardan farkı ise daha yoğun sebze ve bakliyat içeriği olmasıdır. Tuz yine aynı şekilde eklenmeden ve sıvı halde verilmelidir. Çorbalar bebeğin bağışıklığını ve mide korumasını arttıran bir içecektir.