Bebekler İçin Gaz Giderici Çay

 • Ekleyen:
  1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars
  Loading...
  Bebekler İçin Gaz Giderici Çay
  1
  kişilik
  10
  dakika
  34
  kalori/prs.

  Gaz sancısı, bebeklerde sıklıkla yaşanan bir sorundur. Dünyaya geldikleri andan itibaren hem annelere hem de bebeklere zor anlar yaşatan gaz sancısı, bebekler için gaz giderici çay hazırlanarak kolayca giderilebilir. Ayrıca bebekler gaz sancısının hiç meydana gelmemesi için basit püf noktalarına dikkat edilirse işler daha da kolaylaşır. Gaz sancısını gidermek için bebeklere masaj, egzersiz ve ılık duş da tavsiye edilir.

  Anne sütü ile beslenen bebeklerde ise annenin yaşam tarzına ve beslenmesine özen göstermesi gerekmektedir. Anne beslenmesinde gaz yapan yiyecek ve içeceklerden uzak durmalıdır. Alkol, sigara gibi zararlı alışkanlıklardan vaz geçmelidir.

  Bebeğiniz ve kendinizin beslenmesinde gaz yapıcı yiyeceklerden uzak durur, onu beslerken bazı kurallara dikkat eder ve gaz çıkarma işlemini uygun bir şekilde yaparsanız sıkıntı yaşamadan bu dönemi atlatabilirsiniz.

  Gaz sancısı temelde bebeğin sindirim sistemi tam olarak gelişmediğinden meydana gelir. Zamanla her şey yoluna girecektir. Beslenme kurallarına uyduğunuz halde bu sorunu yaşıyorsanız basit tariflerle bebekler için gaz giderici çay hazırlayabilirsiniz. Durum çok şiddetli ise mutlaka doktorunuza danışınız.

  Bebekte Gaz Oluşumunun Sebepleri

  Bebeğiniz anne sütü alıyorsa annenin yediği ve içtikleri ona gaz yapacaktır. Bu sebeple bebeğini emziren anneler gaz yapan yiyecekleri sık tüketmemelidir. Gaz yaptığı bilinen başlıca gıdalar fasulye, soğan, lahana, karnabahar, brokoli, süt ve sütle yapılan yiyecekler, kepekli tahıllardır. Tabi gazlı içecekler de aslında hiç tüketilmemesi gerekenler arasında yer alır. Çok tezat bir şekilde gazlı içecekler haricinde, bahsi geçen besinlerin bol süt yaptığı ve süt kalitesini yükselttiği söylenmektedir. Bu tip besinleri tükettiyseniz ve doğal olarak bebeğinizde gaz sancısı meydana geldiyse bebekler için gaz giderici çay tarifleri size yardımcı olabilir.

  Biberon ile beslenen bebeklerde ise yanlış biberon seçimi veya biberonun doğru kullanılmaması gaza sebep olabilir. Bazı mamalarda bazı bebekler de gaza sebep olabilir. Bu durum söz konusu ise mamaya ara vererek denemenizde fayda vardır. Her bebek farklıdır. Bu sebepledir ki bebeklerin ebeveynler tarafından iyi gözlenmesi işleri kolaylaştıracaktır.

  Biberonla beslenen bebeklerde, beslenme esnasında biberonun doğru tutulması gerekir. Biberonun içindeki hava boşaltılmalıdır. Biberon başındaki deliğin büyük olması bebeğin beslenme esnasında daha fazla hava yutmasına sebep olur. Bu da bebekte gaz oluşumuna sebep olacaktır. Sizde bebekler için gaz giderici çay hazırlayarak kolayca bu sorunu çözebilirsiniz.

  Ek gıdaya geçen bebeklerde besinler küçük öğünler halinde verilmelidir. Az ve sık beslemek bebeğiniz için daha iyi olacaktır. Yeni bir besine başlarken çok küçük miktarda vermek gerekir. Yavaş yavaş miktar arttırılmalıdır. Bu süreç esnasında bebeğinizi takip edersiniz. Yeni gıdaya alerjisi var mı ya da bu besin gaz yapıyor mu gözlemleyebilirsiniz.

  İster anne sütü ile ister biberon ile bebeğinizi besliyor olun doğru bir pozisyonda beslemelisiniz. Bebeğin başı midesi ile aynı yükseklikte olmamalı. Bebek yatay olarak tutularak beslenirse doğru olmaz. Bebeğin başı midesinde yukarda olmalıdır.

  Bebeklerde Gaz Sancısını Gidermenin Yolları

  Sağlıklı bir bebek tüm ihtiyaçları giderilmiş ise ağlamaz. Tüm ihtiyaçlarını giderdiğiniz halde ağlıyorsa büyük olasılıkla gaz sancısı vardır. Bebeğinizi besledikten sonra dik bir şekilde kaldırın ve yaklaşık kır beş derecelik açı ile omuzunuza yaslayarak, sırtına hafif hafif vurarak gazını çıkartın. Dairesel hareketlerle sırtını sıvazlayın ve hafifi hafif gazını çıkartın. On on beş dakika devam edin. Kucağınızda gezdirerek bu hareketlere devam edebilirsiniz.

  Beslenme sonrasında bebekler için gaz giderici çay vermeden önce karnına masaj yapabilirsiniz. Bunun için özel yağlar veya bebek yağı kullanabilirsiniz. Yağ ile birlikte yaptığınız masaj onu rahatlatacak ve gazını kolay çıkarmasını sağlayacaktır. Yağ kullanımının amacı masaj hareketlerinin daha kolay yapılmasını sağlamaktır. Aynı zamanda yağ ile birlikte yapılan dairesel hareketler daha çabuk rahatlamasını sağlar.

  Yapılan karın masajından sonra da rahatlamadıysa basit bir egzersiz uygulayabilirsiniz. Bebeğinizi sırt üstü yatırın. Bacaklarını hafifçe karnına doğru iterek pedal çevirme hareketi yaptırın. Bu egzersiz gaz çıkarmasına yardımcı olur. Bu da işe yaramadıysa bebekler için gaz giderici çay hazırlayabilirsiniz. Bebeklerde gaz giderici olarak rezene çayı, anason çayı ve kimyon en çok tercih edilen çaylar arasında yer alır.

  Malzemeler

  Rezene çayı; bir çay kaşığı kadar rezene bir bardak sıcak su

  Yapılışı

  Demlenmesinin ardından az miktarda çay kaşığı ile bebeğe içirilir.

1 yorum yapılmış. Sende yorum yap