Maden Sulu Türk Kahvesi

 • Ekleyen:
  1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars
  Loading...
  Maden Sulu Türk Kahvesi

  Pek çok kişinin vazgeçilmezidir Türk kahvesi. Sütle ve ya suyla yapıldığı pek çok kişi tarafından bilinmektedir. Şekerli, şekersiz ve orta şeklin de hazırlanan ve içilen Tük kahvesi çok bilinmese de maden suyu ile de yapılabilmektedir. Türk kahvesinin insan sağlığı için pek faydasının olduğu her geçen gün ortaya çıkmaktadır.

  Gerek kalp ritmini düzenlemesi, gerek enerji verici özelliği gerekse zihin açması ile pek çok araştırmanın konusu haline gelmiştir. İş de çalışırken, ev de ders çalışırken, okul da ders araların da dinlenirken içtiğimiz Türk kahvesini maden suyu ile yapmak kimin aklına ilk gelmiş bilmiyoruz ama oldukça lezzetli olduğunu söylemek mümkün. Yumuşak bir damak tadına sahip olanlar Türk kahvesinin sert tadını bir kenara bırakıp yumuşak bir Türk kahvesini tatmak isteyenler için birebir çözüm Maden sulu Türk kahvesi.

  Üç kişilik bir maden sulu Türk kahvesi yapmak istersek;

  Malzemeler

  İçindekiler

  • Her bir fincan ölçüsü kadar maden suyu
  • Fincan sayısı kadar tatlı kaşığı Türk kahvesi
  • Her bir fincan kadar su
  • Şekerli istenirse fincan başına iki küp şeker
  Yapılışı

  Yapılışı

   

  Üç kişilik maden sulu Türk kahvesi için öncelikle orta boy bir cezve alınır. Daha sonrasın da kişi başına bir tatlı kaşığı olacak şekil de Türk kahvesi cezveye konulur.Ardından tercihe göre şekerli istenmiş ise her bir fincan için şiki küp şeker cezve içine atılır. Bizim tarifimizde toplam da altı küp şeker cezveye konulmuş olur.

  Eğer toz şeker ile yapılacaksa fincan başına iki tatlı kaşığı toz şeker atılmalıdır. Toz şekerle yapılıyor is şeker konulduktan sonra kahve ve şeker iyice karıştırılmalıdır. Böylece kahvenin içerisin de ki hava boşaltılmış olur.Daha sonrasın da fincan ölçülerek fincanlar kadar sade maden suyu cezve içerisine dökülür.

  Ocağa konulmadan önce cezve içerisindeki malzemeler iyice karıştırılır. Ocak kısık ateşte olmalıdır. Orta ateşte de acil ise yapılabilir. Köpüren kahve köpüğü alınarak fincanlara paylaştırıldıktan sonra ocağa kaynaması için tekrar konulur. İyice kaynayan kahve fincanlara dikkatlice dökülür. Maden sulu Türk kahvemiz hazır. Daha yumuşak bir Türk kahvesi isteyenler kesinlikle denemelidir.