Hindistan Cevizi Süt

 • Ekleyen:
  1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars
  Loading...
  Hindistan Cevizi Süt
  8
  kişilik
  30
  dakika
  140
  kalori/prs.

  Hindistan Cevizi Sütü İçerisindeki Vitaminler

  Vitamin deposu olan hindistan cevizi vitamin ve mineral bakımından zengindir. Hindistan cevizi sütü nasıl yapılır? Sonrasında içindeki vitaminler: Kalori 552 gram, yağ 57 gram, protein 5 gram, karbonhidrat 13 gram, fiber 5 gram, C vitamini %11, folat %10, demir %22, magnezyum %22, potasyum %18, bakır %32, manganez %11, selenyum %21 olarak sayılabilmektedir. Hindistan cevizi sütünün insan sağlığına olumsuz hiçbir yan etkisi yoktur.

  Hindistan Cevizi Sütünün Faydaları

  • Bağışıklığı güçlendirmektedir: Düzenli olarak tüketilen hindistan cevizi sütü enfeksiyonları önlemektedir. Soğuk algınlığı ve öksürükle savaşmaya birebirdir.
  • Kabızlığa iyi gelmektedir. Düzenli kullanım halinde bağırsaklara iyi gelmektedir. Kemiklerin korunmasına yardımcı olan besinler arasındadır.
  • Diyabete karşı iyi gelmektedir. Kan ve glikoz seviyelerini düzenlemektedir. İnsan vücudundaki insülin salgısını dengelemektedir.
  • Sinirleri yatıştıran bir özelliği vardır. Sinirlere iyi geldiği gibi kas kramplarına da iyi gelmektedir.
  • Mide ülserini önlemektedir. Midede bulunan ülserin azaltılmasına etkendir. Bakterilerle savaşma özelliği bulunmaktadır. Bu sütü en az haftada bir bardak tüketmek gerekmektedir.
  • Prostat kanserine iyi gelmektedir. Aynı zamanda prostat kanseri riskini azaltmaktadır.
  • Cilt hastalıklarına iyi gelmektedir. Aynı zamanda cilt üzerinde oluşan aknelere iyi gelmektedir. Sivilce izlerine etkili bir yöntemdir.
  • Saçları beslemektedir. Aynı zamanda saç dökülmelerine iyi gelmektedir. Düzenli kullanım halinde etki gözle görülebilmektedir.

  Hindistan Cevizi Süt Nasıl Yapılır?

  Hindistan cevizi kullanım alanı geniş olan bir meyvedir. Hindistan cevizinin içinden çıkan kendi suyu çok sevilen, özellikle yaz aylarında tercih edilen bir içecektir. Bunun yanında hindistan cevizi meyvesi küçük büyük herkesin beğenerek tükettiği bir meyvedir. Bunlara ek olarak birde hindistan cevizi sütü bulunmaktadır. Hindistan cevizi sütü satın alınabilen bir üründür. Ancak dışarıdan alınan hindistan cevizi sütü pahalı olabilmektedir. Aynı zamanda raflarda uzun süre bekleyen bu sütler bazı olumsuz durumlara neden olabilmektedir. Peki evde hindistan cevizi süt nasıl yapılır?

  Malzemeler
  • Ortalama 2,5 su bardağı markette satılan kurutulmuş hindistan cevizi
  • 7,5 su bardağı su
  • 2,5 çorba kaşığı toz şeker
  Yapılışı

  Bir tencereye tüm malzemeler alınarak kaynamaya bırakılır. Kaynayan hindistan cevizi ocaktan alınır ve soğumaya bırakılır. Ilık olan hindistan cevizi blenderdan geçilir (ortalama 2 dakika), kıvam alan karışım bir tülbent yardımı ile süzülür. Sonrasında buzdolabına koyularak dinlendirilir. Bu karışım ortalama bir hafta bozulmadan saklanabilmektedir. Soğuyan sütün üzerine çıkan yağ alınarak farklı tariflerde kullanılabilmektedir.

  Hindistan cevizi sütü pişirme önerisi: Sütün renginin biraz koyu olmasını istiyorsanız kaynatmadan önce hafif kavurmak işe yarayacaktır. Tatlılarda kullanılan hindistan cevizi sütü için üzerine bir kaşık daha şeker eklenebilmektedir.