Ananas Sütü

 • Ekleyen:
  1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars
  Loading...
  Ananas Sütü

  Ananasın ağızda bıraktığı o nahoş tada bayılan tek kişi ben olmamalıyım. Belki de, herkes bu meyveyi çok seviyor olmalı ya da umarım sever demeliyim. Tarihte, yetiştiricisi Hawaii olarak bilinse de Brezilya, Meksika ve Kosta Rika’da da bol miktarda ekilmektedir. Ülkemizde ise son yıllarda yaygınlaşmaya başlayan bu tropikal meyvenin artık alıcısı da epey çoğalır olmuştur. C vitamini yönünden en zengin meyveler arasında gösterilen ananas cilt, saç, tırnak sağlığının korunmasında da vücudun direncini artırır. Yüksek ölçüde içerdiği protein mayası sayesinde yiyeceklerdeki proteini çözer. Üstelik hazımsızlığa iyi geldiği bilinen ananas adet bozukluklarını da giderir. Kemik yapısının daha güçlü olmasını sağlar.  Makula Dejenerasyonu ( Retina hastalığı) hastalığından korunmak amacıyla da ananas doktorlar tarafından tavsiye edilir. Eğer vücutta ateş varsa ananas tüketimi çok iyi gelecektir. Ayrıca boğaz iltihabını önler ve kan dolaşımını hızlandırarak tansiyonu düzenler. Fakat bu eşsiz tropikal meyvenin herhangi bir zararı yok demek insanları yanıltmak olacaktır. Mide ile alakalı problemleri olan insanlarda alerjik reaksiyonlara yol açabilir. Uzmanlar kan sulandırıcı hap kullananların ise ananas tüketmemeleri söylemektedir. Yapılan bir araştırmaya göre, ananas yiyen birinin dilinin uyuştuğu ve daha sonra yediği besinlerin tadını çok net algılayamadığı saptanmıştır.  En önemlisi olgunlaşmamış ananas oldukça tehlikelidir çünkü kişide şiddetli ishal ve kusmaya yol açabilir. Olgunlaşmamış ananası anlamanın tek yolu dış renginin daha canlı oluşu ve bıçakla kolayca soyula bilmesidir. Peki, sizce çok sevdiğimiz süt ile ananas buluşursa ne olur? Tadına doyum olmayan bir lezzetin ortaya çıkacağına eminim. O zaman birlikte ananaslı süt yapalım. Haydi başlayalım!

  Malzemeler
  • 3 – 4 su bardağı ananas
  • 3 – 4 su bardağı süt
  • 1 su bardağı Hindistan cevizi
  • 1-2 adet muz
  Yapılışı

  Ananasları güzelce dilimleyin. Daha sonra ananasları, sütü, hindistan cevizini ve ince ince kesilmiş muzları bir kaba koyun. Ardından malzemeleri blendırda  çekin. Dilerseniz üzerine tarçın ekleyebilirsiniz. Afiyet olsun!

  UYARI : Hamile kadınların ananas tüketiminden kaçınması gerekmektedir. Ayrıca tatlı bir meyve olduğu için şeker hastalarına uygun değildir.