Vişne Kompostosu

 • Ekleyen:
  1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars
  Loading...
  Vişne Kompostosu
  4
  kişilik
  20
  dakika
  142
  kalori/prs.

  Vişne kompostosu, her mevsim hazırlayabileceğiniz enfes içecekler arasındadır. Gerek taze vişne gerekse dondurulmuş vişne ile bu lezzeti her mevsim yakalayabilirsiniz. Mayhoş tadıyla özellikle yaz günlerinin serinletici içeceklerinin başında gelir. Hararetinizi alır, gün boyu enerji sağlar. Komposto kültürü her geçen azalsa da, bazı tariflerden vazgeçemeyiz. Vişne kompostosu da bunlardan biridir. Pilav türleri ve ana yemeklerle birlikte sofranın başköşesinde yerini alabilir. Ayrıca tercihinizi meyve suyundan yana da kullanabilirsiniz. Lezzetiyle tadına doyamayacağınız tarifimizi hep birlikte yapalım. Malzemelerimizi paylaşarak hazırlıklarımıza başlayalım. Kolay gelsin.

  Vişne Kompostosu Püf Noktaları

  Vişne kompostosu için taze vişne kullanabileceğiniz gibi yazdan derin dondurucuya koyduğunuz vişneleri de kullanabilirsiniz. Vişne ömrü kısa bir meyvedir. Bu yüzden mevsiminde komposto ve reçel yapmak dışında kış ayları için vişneleri dondurmayı tercih edebilirsiniz. Dondurulmuş vişnelerin çözünmesini beklemeden komposto yapımında kullanabilirsiniz.

  Vişne kompostosu yapımında çeşme suyu yerine içme suyu kullanırsanız, lezzeti daha güzel olacaktır. Ayrıca kompostonun içine şeker miktarını damak tadınıza göre ekleyebilirsiniz. Vişne mayhoş bir tada sahiptir. Bunu istediğiniz şekilde tatlandırabilirsiniz.

  Vişne kompostosu yaparken vişneleri dağılmayacak şekilde kaynatmalısınız. Vişneleri ilave ettikten sonra ocağı kısarak pişirmeniz uygundur. Kompostoyu mutlaka soğuk olarak servis etmelisiniz. Vişne kompostosunu ağzı kapalı bir kavanozun içinde bir hafta on gün kadar buzdolabında rahatlıkla muhafaza edebilirsiniz.

  Malzemeler

  Vişne Kompostosu Malzemeleri ve Yapımı

  • 500 gram taze vişne
  • 1,5 su bardağı toz şeker
  • 4 su bardağı su
  • 1 adet kabul tarçın
  • 2 adet karanfil
  Yapılışı

  Vişne kompostosu, için vişneleri yıkayarak süzgüde biraz bekletelim. Vişne çekirdeklerini ayıklamak için özel bir aparat kullanmanızı öneririz. Aparat sayesinde vişneleri parçalamadan çekirdeklerini ayıklayabiliriz. Daha sonra tencereye toz şekeri ve suyu ekleyelim. Orta ateşe aldığımız karışımı şeker eriyinceye kadar kaynatalım. Ardından vişneleri de içine koyabiliriz. Bu arada içine çubuk tarçın ve karanfilleri de ekleyelim. Ocağın altını kısarak yaklaşık 10-15 dakika kadar kompostoyu kaynatalım. Bu aşamada içine ilave ettiğimiz karanfilleri ve tarçını çıkarabiliriz. Ocaktan aldığımız vişne kompostosu iyice ılındığında buzdolabına koyalım. Sunum sırasında vişne kompostosunu kâselere alarak ikram edebiliriz.