Soğuk Şerbet Tarifleri

 • Ekleyen:
  1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars
  Loading...
  Soğuk Şerbet Tarifleri
  15
  kişilik
  30
  dakika
  360
  kalori/prs.

  Soğuk Şerbet Tarifleri

  Şerbet çeşitli baharatlarla, meyvelerle hazırlanan şekerli bir içecektir. Soğuk şerbet tarifleri Osmanlı saray mutfağından günümüze kadar gelmiştir. Geleneksel bir içecek haline gelmiş olan şerbet tariflerine eskiden olduğu gibi olmasa da mutfaklarımızda hala yer var. Düğün, nişan gibi organizasyonlarda, bebek mevlitlerinde, sünnet törenlerinde vazgeçilmez içecekler arasında yer almaktadır. Ayrıca ramazan ayında iftar ve sahur menülerinde de çeşitli şerbet tariflerine yer verilmektedir. Yaz sıcaklarında ferahlamak için de soğuk şerbet tarifleri imdadınıza yetişir.

  Şekerli suyun meyve suyu ile karıştırılması ya da bal ile belli oranda suyun karıştırılmasıyla leziz bir soğuk şerbet hazırlanabilir. Meyvelerin suyla kaynatılması ile elde edilen şerbet tarifleri soğutularak ikram edilir. İçine damak tadına uyacak şekilde karanfil, tarçın gibi baharatlar da ilave edilebilir.

  Soğuk şerbet tarifleri Anadolu’da tarihler boyunca adet haline gelmiş ikramlar da kullanılır. Şerbet kız isteme törenlerinin, nişan merasimlerinin geleneksel içeceği haline gelmiştir. Halk arasında gelenek haline gelen bu ikramın vermek istediği mesaj geçim iyiliği, ağız tadıyla geçim olmasıdır. Güzel temenniler için hazırlanan şerbet tarifleri genellikle soğuk ve tatlı olur.

  Ayrıca örf ve adetlerden kaynaklanan, dini inanışlar açısından önemli bir alışkanlık ta doğum nedeniyle yapılan geleneksel şerbet ikramıdır. Aile içine katılan yeni bebek için göz aydına gelenlere ikram edilen ve lohusa şerbeti diye bilinen geleneksel ikramlar da vardır. Tarçınla lezzetlendirilen, kırmızı renkteki bu şerbet genellikle soğuk olarak ikram edilir. Şerbetin çam fıstığı, badem gibi kuruyemişlerle ikramı yapılır.

  Soğuk şerbet tarifleri ramazan ayı boyunca hazmı kolaylaştırması, kan şekerini dengelemesi amacıyla da hemen her evde yapılır. Gül şerbeti, ayva şerbeti, demirhindi şerbeti, erik şerbeti gibi hem damağa hitap eden hem de sağlıklı şerbetler hazırlanır. Şerbet tariflerinin yaz aylarında da yapıldığına tanık oluyoruz. Serinlemek amacıyla buz gibi ikram edilen şerbet türleri hanımların kurtarıcısı oluyor. Hazır içecekleri, gazlı içecekleri içmek yerine meyvelerle, baharatlarla hazırlanan bu şerbetler herkesin tercihi haline gelmeye başlamıştır. Eskiye özlem insanlarda alışkanlıkların da değişmesine yardımcı oluyor. Hazırlanması kolay olan, bu lezzetli içeceklerin tariflerine internet üzerinden de ulaşmak mümkündür.

   

   

  Anahtar Kelime: Soğuk Şerbet Tarifleri

  Malzemeler

  Lohusa Şerbeti

  • 3 litre su (15 su bardağı)
  • 6 su bardağı şeker
  • 300 gr lohusa şekeri (aktarlardan bulabilirsiniz)
  • 20-25 tane karanfil
  • 6 tane çubuk tarçın
  • 2-3 adet kuru zencefil
  Yapılışı
  1. Şekeri, lohusa şekerini ve suyu tencereye koyun.
  2. Çubuk tarçınları ortadan ikiye bölerseniz, daha çok aroma verir.
  3. Karanfili  tarçını ve zencefili mutfak tülbentine sarın ve tencerenin içine atın.
  4. Kaynamaya başladıktan sonra 20 dk ya yakın kısık ateşte tutun.
  5. Şekeri yoğun olduğu için fincanların yarısına kadar koyun diğer yarısına sıcak isteyene kaynar su, soğuk isteyene ise soğuk su ekleyerek servis edebilirsiniz.(annenin soğuk içmemesi tavsiye edilir).
  6. Yanında badem başta olmak üzere kuruyemiş ikramında bulunabilirsiniz.

  Not: Lohusa şerbetinin gazı önlediği ve annenin doğum sonrası fiziksel olarak oluşan yaralarına iyi geldiği söylenir.