Şeftali Şurubu

 • Ekleyen:
  1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars
  Loading...
  Şeftali Şurubu
  4
  kişilik
  25
  dakika
  170
  kalori/prs.

  Sıcak yaz aylarına yaklaştığımız bu günlerde içimiz yandığında direkt olarak asitli gıdalara sarılmak ve bunlardan medet ummak istemiyorsak biraz öz kültürümüze doğru geri dönüş yapmalıyız. O halde sizlere efsanevi lezzetlerden bir tanesi olan fakat son yıllarda unutulmaya yüz tutmuş şeftali şurubunu tanıtalım. Yapımı oldukça basit olmasına rağmen lezzeti bir efsane olan şeftali şurubu için gerekli olan malzemeleri sayfamızın altında bulabilirsiniz.

  Malzemeler
  • Üç kilogram taze olmak kaydıyla şeftali
  • Bir buçuk kilogram toz şeker
  • Dört adet karanfil
  • İki litre temiz su
  • Yüz miligram limon suyu
  • Elli gram rendelenmiş limon kabuğu
  Yapılışı

  Malzemelerimiz oldukça basit ve manavlardan – aktarlardan bulabileceğiniz basitlikte olan malzemeler. Hatta belki evinizin mutfağını biraz karıştırırsanız hepsini dahi bulabilirsiniz. Malzemelerden yana bir sıkıntımız olmadığına göre tarife geçebiliriz;

  Taze şeftalilerinizin kabuklarını ince bir şekilde soymamız gerekiyor. Soyduğumuz şeftalilerin kabuklarını kenara ayırıp şeftalilerimizi küp küp olmak kaydıyla doğramalıyız. Doğradığımız şeftalileri büyük bir tencerenin içine atmalıyız. Sonrasında içerisine limon suyu, toz şeker ve limon suyunu sırasına dikkat ederek eklemeliyiz. Bu şekilde şeftalilerimizi tencere ile birlikte dolaba koyarak ortalama on ile on iki saat arasında dinlendirmemiz gerekiyor. Sonrasında şeftali şurubumuzu hazırlamak için dolaptan çıkararak kısık ateş üzerine tenceremizi koyuyoruz. Üzerine suyu ekledikten sonra yarım saat civarında bu ateşte pişmeye ve kaynamaya bırakıyoruz. Akabinde limon kabuklarını üzerine ekliyoruz. Yaklaşık on dakika da bu şekilde piştikten sonra altını kapatıp kenara beklemeye alıyoruz. Bu süre zarfında hiçbir müdahale yapmıyoruz. Biraz soğuyan tenceremizi ince bir tülbent benzeri bezden akıtarak posalarını almadan suyunu sürahilere dolduruyoruz. Akabinde dolaba yerleştirik ortalama olarak iki saat civarında bekliyoruz. Böylelikle şeftali şurubumuz kıvamını almış oluyor. Bundan sonra kolay bir şekilde servise hazır hale getiriyoruz. Sıcaktan bunaldığımız anda bir bardak şeftali şurubu içerek keyfimize keyif katıyoruz. Şimdiden afiyet olsun sevgili takipçilerimiz!