Pancarlı Limonata

 • Ekleyen:
  1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars
  Loading...
  Pancarlı Limonata
  5
  kişilik
  15
  dakika
  148
  kalori/prs.

  Bu sıcak pembe limonata, canlı rengini ve içtiğiniz zaman ekstra tatlılık veren tadını pancardan alır. Pancar, Kuzey Afrika, Asya ve Avrupa’da büyüyen, eski, tarih öncesi bir besindir. Geçmiş zamanlarda tüketilen pancarlarda yeşillikler vardı. Çoğu insanın bugün “pancar” olarak gördüğü tatlı kırmızı pancar kökü, antik Roma dönemine kadar yetiştirilmedi. Ancak 19. yüzyılda pancarların doğal tatlılığı takdir edilmeye başlandı ve pancar şeker kaynağı olarak kullanılmaya başlandı. Günümüzde şeker pancarı (maalesef genetik olarak modifiye edilmiş) şeker üretiminde kullanılan ortak bir hammaddedir. Pancar, çok çeşitli, sağlıklı, lezzetli ve zengin besin içerikleri sayesinde, sağlıklı bir diyetin orta sahnesinde yavaş yavaş hak ettiği yerini alıyor. Pancar yalnızca B vitaminleri, demir, manganez (kemiklere,  karaciğere, böbreklere ve pankreasa iyi gelen), bakır, magnezyum ve potasyum gibi günlük besin maddeleriyle dolu değildir; yakut mücevherlerine benzeyen bu eşsiz sebzede başka hiçbir yerde bulamayabileceğiniz sağlık bakımından zengin besin maddelerinin altın bir madeni vardır. Pancar nitrat açısından zengindir; bu nitrat, kan damarlarını rahatlatıp genişleten, besleyici ve oksijen açısından zengin, bir bileşiğe yani nitrik oksite dönüşür. Nitrik oksit, kan damarlarını rahatlatmaya ve genişletmeye, kan akışını artırmaya ve kan basıncını düşürmeye yardımcı olur. Bu da daha iyi dolaşım anlamına gelir ve kan basıncını düşürür. 2012 yılından itibaren yapılan bir araştırmaya göre, sadece bir bardak pancar suyu içen 13 kişinin sistolik kan basıncının düştüğü tespit edildi. Her ne kadar pancarlar tüm sebzelerin arasında en yüksek şeker içeriğine sahip olsa da, çoğu insan haftanın birkaç günü (ve sınırsız miktarda yeşillikleri) pancar kökleri içebilir, aynı zamanda sağlıklarını geliştirebilecek sera gıdaları besin maddelerinin tadını çıkarabilir.

  Spor yapan kişiler üzerinde yapılan küçük bir araştırmaya göre ise, egzersizden önce pancar suyu içenlerin %16’ya kadar daha fazla egzersiz yapabildikleri tespit edildi. Pancar, hücreler, proteinler ve enzimlerin çevresel streslerden korunmasına yardımcı olan besleyici betain bileşiğinin eşsiz bir kaynağıdır. Ayrıca, iltihap ile mücadele etmesi, iç organları koruması, vasküler risk faktörlerini iyileştirmesi, vücudun direncini ve performansını arttırması ve çok sayıda kronik hastalığın önlenmesine yardımcı olmasıyla da biliniyor. Pancarların koyu kırmızı renklerini veren güçlü bitkisel besinler kanseri önlemeye yardımcı olabilir. Araştırmalar, pancar ekstraktının, insan pankreası, göğüs ve prostat kanserlerinin tedavisinde kullanılması için çalışıldığı hallerde, çeşitli hayvan modellerinde çok organlı tümör oluşumlarını azalttığını göstermiştir. Bağışıklık artırıcı C vitamini, lif ve potasyum (sağlıklı sinir ve kas fonksiyonu için gerekli) ve manganez (kemiklerin, karaciğer, böbrekleriniz ve pankreasınız için iyi olan) gibi mineraller pancarda yüksek oranda bulunur. Pancar ayrıca, doğum kusurlarının riskini azaltmaya yardımcı olan B vitamini folatını (folik asit) da içerir.

  Malzemeler
  • 1 adet küçük boy kırmızı pancar,
  • 300 ml. su (1 buçuk su bardağı),
  • 200 gram toz şeker (1 su bardağından 1 parmak fazla),
  • 5 adet limonun suyu,
  • 800 ml. soğuk su (4 su bardağı).
  Yapılışı

  İlk önce pancarları yıkayın ve kabukları soyup, halka şeklinde doğrayın. Doğradığınız pancarları tencereye koyun ve üzerine 1 buçuk su bardağı su ilave edilip, ocağın üzerinde kaynamaya bırakın. Kaynamaya başladığı anda hemen ocaktan alın ve pancarları su içerisinden çıkartın. Pancarlı suya toz şeker ilave edin ve karıştırarak şekerin erimesi sağlayın. Daha sonra limonların suyunu sıkın ve süzgeçten geçirerek tenceredeki pancarlı suya ilave edin. Son olarak üzerine 4 su bardağı soğuk su ilave edip karıştırın. Hazırlanan pancarlı limonata iyice soğuması için buzdolabına kaldırın ve soğuk olarak servise sunun. Dilerseniz servisi için birkaç nane yaprağı ekleyebilirsiniz. Afiyet olsun!