Kokteyl İçecek

 • Ekleyen:
  1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars
  Loading...
  Kokteyl İçecek

  Kokteyl İçecek

  Genel anlamda karışık içecek anlamına gelen kokteyller meyve sularının ve çeşitli içkilerin birbirine karıştırılmasından elde edilir. Gidilen her mekanın kendine has kokteyl tarifleri olabileceği gibi bilinen ve sevilen efsane tatlarda vardır. Alkollü ve Alkolsüz olarak hazırlanabilecek kokteyller evde de çok pratik şekilde hazırlanabilir.

  Kokteyller daha çok ne zaman tüketilir?

  • Yılbaşı partilerinde
  • Düğün davetlerinde
  • Düğün sonrası eğlence partilerinde
  • Sevgililer günü
  • Doğum günü
  • Evde verilen özel gün davetleri
  • İş toplantıları
  • Konferans yemekleri
  • Kurum davetleri

  Gibi özel kutlama gerektiren unutulmaz olması için emek harcanan günlerde içecek menüsüde önem taşır. Hem yetişkinler için hem çocuklar için birbirinden güzel menüler oluşturulabilir.

  Kokteyl İçecek Çeşitleri

  Özel davetlerde olabileceği gibi daha sık tüketilebilecek nitelikte de günlük yaşamda tüketmenin zevkli olacağı kokteyl içecek çeşitleri alkollü ve alkolsüz diye sıralanabilir. Bazen yılbaşı kutlamalarında bazen doğum günü davetlerinde ,özel misafirlere ikram edilecek çeşitler evde de kolaylıkla hazırlanabilir. En genel manasıyla meyve sularının ve alkol çeşitlerinin birbiri ile karışımı olan kokteylle sunum açısından da göze hitap eden karışımlardır. Bildiğimiz klasik içeceklerin yanında gün geçtikçe kokteyl içecek tarifleri artmaya başlamıştır çünkü bu iş biraz hayal gücü biraz yaratıcılık biraz da mutfak bilgisi ile alakalıdır.

   Alkollü Kokteyl Tarifleri

  Evinizde vereceğiniz küçük çaplı davetler için birbirinden lezzetli alkollü kokteyller

  hazırlayabilirsiniz. Eşinize ya da sevgilinize evde yapacağınız doğum günü sürprizinde

  içecekleri sizin hazırlamış olmanız onu mutlu etmez mi?

  • Meyveli şarap; dondurulmuş şeftali ve dondurulmuş çilek ayrı ayrı robottan geçirilmeli her biri için bir miktar şarap eklenmeli şaraba çileğin pembesi şeftalinin turuncusu renk katacaktır.
  • Bir su bardağına yakın baharatlı rom bir teneke kutu kola ile karıştırılır isteğe göre biraz limon suyu ve limon dilimleri ile servis yapılabilir.
  • Yarım su bardağı taze zencefil ile bir şişe zencefil birası buz küpleri ile blendırdan geçirilir bu karışım bardaktayken üzerine bir miktar rom eklenebilir.
  • Bir bardak portakal suyu ve nar suyu hafif rom ve siyah rom ile karıştırıldığında ortaya değişik kokteyl tarifleri çıkacaktır.

  Alkolsüz Kokteyl Tarifleri

  Evinizde yapacağınız sürpriz partiler için alkollü içeceklerin yanında tüketmeyenler için alkolsüz içecekler ve alkolsüz kokteyl çeşitleri de bulundurabilirsiniz. İkramların her türlü açıdan düşünülmesi sizin çok nazik bir ev sahibi olduğunuzu gösterir. Alkolsüz   meyve kokteylleri tarifleri;

  • Limonata kokteyli; birr miktar limon suyuna katılmış sade soda ve ıhlamur taze dal biberiyelerle birlikte ikrama hazır hale getirilebilir.
  • Vanilyalı bademli süt kokteyli için kavrulmuş bademler robotton geçirilir üzerine bir miktar vanilya ve süt karıştırılır. Üzerine tarçın serperek ikram edeceğiniz bu karışım özellikle çocukların çok hoşuna gidecektir.
  • Yeşil renkli kokteyler için roka ,maydonoz ve tere kullanılarak değişik tatta ve farklı tarzda kokteyller hazırlanabilir.
  • Karpuz kokteyli için bol bol karpuz suyu ve içerisine katacağınız çubuk tarçın ve taze dal nane küçük misafirler için vazgeçilmez olacaktır.
  • Soğuk sütün içerisine katılan leblebi tozu ve kakao olgunlaşmış muz ezmesi bir miktar bal üzerine serpilen tarçın ile enfes lezzet sunuma hazır.

  Verilen tarifler için besin alerjisi olanlar dikkat etmelidir. Tarif içeriğini, kendinize veya misafirlerinize göre gözden geçirmelisiniz. Yapılan bu içecekler herhangi bir sağlık problemi olan insanlar için bir uzman tavsiyesine uyularak kullanılmalıdır. Alerjik bünyeler için kullanılan meyveler bile çok önemlidir. Günümüzde meyvelere karşı alerjisi olanlar azımsanmayacak kadar çoktur özellikle küçük misafirlerimiz için dikkat edilmeli çocuklara ikram başlatılmadan anne babadan meyve alerjisi olup olmadığı bilgisi mutlaka alınmalıdır.

  Kokteyl  İçecekler Ne Sıklıkta Tüketilmeli

   İçeceklerin çok sıklıkta ve çok miktarda tüketilmesi vücudun susuzluk hissini azaltacağından su içmeyi unutmamak gerekir. Kokteyl içecek tarifleri çok sık kullanıldığında artık alışkanlık haline geldiği zaman  evdekiler tarafından buzdolabında olmazsa olmazlardan olacaktır. Bu içeceklerin tüketilme sıklığı diş sağlığı ile de doğrudan bağlantılıdır. Zira soğuk olarak yapılan kokteyl içecekleri çok sık tüketildiğinde fazlasıyla diş sızlamalarına sebep olacaktır.

  Beslenmesine kalori alımı bakımından dikkat edenler için özellikle içerisinde çikolata ve şekerin fazla olduğu kokteyl içecekler in tüketilme sıklığı kilo kontrollerine göre gözden geçirilmelidir. Kokteyllerin içerisine katılan ürünlerin örneğin meyve sularının da kalitesi ev yapımı olması organik meyvelerden yapılmış olması önem taşır.

  Çocukların Çok Seveceği Ev Yapımı Meyveli Kokteyl İçecekler

  Çocuklar evde içecek tüketmeyi çok severler. Anne babalar bu içeceklerin sağlıklı olmasına dikkat etmeliler ki  çocuklar büyüme sürecinde sağlıklı gelişme gösterebilsinler. Özellikle yaz aylarında okullarında tatil olmasıyla başlayan süreç çocuklarıda bu içecekleri yapmak için mutfağa sokmaya çok uygun zamanlardır. Evde çocukların çok severek tükettiği kokteyl tarifleri; karışık meyve atomu için evde olan Muz, şeftali, çilek, portakal gibi meyveler robottan geçirilmeli bu karışım soğuk süt ile karıştırılmalı üzerine serpiştirilen narlar ve süslü bir bardak ve pipetle çocukların gönlü fethedilmelidir.

  Bir bardak soğuk süte taze sıkılmış üç dört adet havuç suyu eklenir bu karışıma olgunlaşmış muz ezmesi ve yaban mersini karıştırarak çocukların damak zevkine uygun içecek sunulabilir.

  Bunun gibi karışımlar çocuklar da mutfağa sokularak beraber yapılmalı hem çocuklara sağlıklı ev yapımı soğuk içecek tüketmenin alışkanlığı kazandırılmalı hem de beraber vakit geçirmenin hazzı yaşanmalıdır.

  Özellikle beraber yapılan kek, kurabiye yanına mutlaka limonata , çilekli, karpuzlu limonata sütlü, buzlu taze sıkılmış meyve suları evde yapılan lezzetli içecekler çok iyi gidecektir.

  Çocuklar arkadaşları için hazırladığı bu kokteyl içecekleri onlara ikram ederken çok mutlu olacaktır. Özellikle çocuklar yaptıkları karışım için limon dilimleri, nar taneleri, nane yaprakları ve çeşitli renk ve şekillerde pipet kullanmaları onların iştahını açmaya yardımcı olacaktır.

  Kolay Hazırlanabilen Kokteyller

  Sağlık açısından evde yapmak istediğimiz içeceklerin günümüz koşturmasından kaynaklı zamansızlık karşısında pratik ve kolay olması şarttır. Nasıl pratik hale getirilir?

  • Zaman almamalı
  • Ekonomik olmalı
  • Az malzeme ile farklı lezzetler çıkmalı
  • Her an el altında misafire ikram edilecek tatta olmalı
  • Evdeki malzemeler kullanılmalı
  • Kullanılan malzemeler taze ürün olmalı
  • Kolay ulaşılabilir malzemeden yapılmalı
  • Mutfağınızda soda mutlaka olmalı
  • Kullanılmaya hazır blendır ve robot olmalı karışımı sağlamak adına

  Beş dakikada hazırlanabilecek tarifler; Sıkmalık portakal suyuna havuç suyu karıştırmak ve içine katılacak nane ya da reyhan yaprakları ile enfes lezzet ortaya çıkarmak.

  Soğuk kahve için; 3’ü bir arada kahve soğuk suyla bir kavonoz içinde iyice çalkalanır ve buz küpleri ile servise hazır hale getirilir.

  Kokteyl içecek yaparken meyvelerin karışımı ve eldeki imkanlarla yapılması tamamen insanların hayal gücü ve yaratıcılıkları ile ilgilidir. İnsanlar kendilerine has karışımla damak zevklerine uygun tarifleri bulabilirler.

  Bu kokteyl tariflerine ek malzeme değişikliği ile daha bir çok tarif elde etmek mümkündür. Ufak bir araştırma sonucu bile bir çok kokteyl tariflerine ulaşmak mümkündür.

  Malzemeler

  Çocukların seveceği kokteyl tarifi

  1 bardak soğuk süt

  3-4 adet havuç

  muz ezmesi

  yaban mersini

   

  Yapılışı

  Bir bardak soğuk süte taze sıkılmış üç dört adet havuç suyu eklenir bu karışıma olgunlaşmış muz ezmesi ve yaban mersini karıştırarak çocukların damak zevkine uygun içecek sunulabilir.