Zeytin Suyu Nasıl Yapılır?

 • Ekleyen:
  1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars
  Loading...
  Zeytin Suyu Nasıl Yapılır?
  2
  kişilik
  10
  dakika
  189
  kalori/prs.

  Zeytinler bir dizi sağlık yardımı sunmaktadır. Bunlar, oleik asit gibi sağlıklı yağ asitleri içerir ve değerli seviyelerde çinko, vitamin ve antioksidan filokütinler sağlar. Zeytin suyu aynı sağlık yararları sağlar, ancak aynı zamanda yüksek bir sodyum içerir.

  Malzemeler

  1 bardak (225 ml) kurutulmuş zeytin

  1 bardak (250 ml) su

  1 çorba kaşığı (14.3 gr) tuz

  1 çay kaşığı (5 ml) sirke

  1 adet nane yaprağı (isteğe bağlı)

  Yapılışı

  Bir Salamura İle Tedavi Edilen Kurutulmuş Zeytinlerden Oluşan Bir Kavanoz Seçin

  Sertleşmiş zeytinler en iyi şekilde çalışır çünkü geldikleri nispeten kolaydır ve taze zeytinlerden daha uzun süre korunabilirler. Daha taze bir lezzet istiyorsanız, suyla sertleşmiş zeytinler kullanılabilir, ancak bu zeytinler oldukça acıtır ve salamura sertleşmiş zeytinler kadar uzun süre dayanmaz. Eylül ayı ortasına kadar Kasım ortasına kadar düşen hasat mevsimi boyunca taze zeytinleri kullanabilirsiniz, ancak taze zeytinler, daha az lezzetli hale getiren çok acı bir tada sahiptir. Kurutulmuş zeytinlerden uzak durun, çünkü yeterli miktarda su bulunmamaktadır. Bütün veya çekirdeksiz zeytinleri kullanın. Diğer malzemelerle doldurulmuş zeytinlerden kaçının.

  Salamurayı Çıkarmak İçin Zeytinleri Yıkayın

  Yüzeyde olabilecek herhangi bir tuzlu su veya kiri durulamak için akan suyun altında zeytinleri temizleyin. Zeytinleri daha sonra tuzlu suya benzer bir solüsyona yerleştirmeniz gerekse bile, ek tuz ile kullandığınız çözeltiyi kirletmemek için eski tuzlu suları yıkamanız önemlidir.

  Her Zeytin Bir Kürdan Veya İğne İle Delin

  Her zeytinde iki veya üç küçük delik açın. Zeytinin delinmesi, içerisindeki suların, sonunda zeytinlerinizin içine gireceği sıvıya girmesini sağlar.

  Delinen Zeytinleri Bir Cam Kavanoza Yerleştirin

  Zeytinler kavanozun yaklaşık yarısını doldurmalıdır.

  Ayrı Bir Kasede Su, Tuz Ve Sirke Karıştırın

  Malzemeyi bir kaşıkla karıştırın. Sıvı, bulanık bir görünüme sahip olmalıdır. Hala net görünüyorsa, başka bir 1 çay kaşığı (4.8 gram) tuz eklemeniz gerekebilir.

  Sıvı Çözeltiyi Cam Kavanoza Dökün

  Kavanozu üst tarafa doldurmayın. Bunun yerine, suyun yüzeyi ile kavanozun ağzının arasında yaklaşık 4 inç (10 santimetre) boş alan bırakın.

  Nane Dalını Kavanoza Ekleyin

  Su yüzeyinin altında kalacak şekilde aşağı itin. Bu adım sadece isteğe bağlıdır, ancak nane, zeytin suyuna tazelik bir boyut katmaktadır.

  Kavanozu Kapatın Ve Sallayın

  Kapağın sağlam bir şekilde yerinde tutulduğundan ve gevşemeden veya yanlışlıkla çıkarılmayacağından emin olun. Daha sonra, kavanozu zeytin içerisindeki suyu gevşetmek ve diğer maddelerle karıştırmak için kuvvetli sallayın.

  Zeytin Kavanozunu Buzdolabına Yerleştirin

  Suyun suya ve diğer bileşenlere karışması için zamana ihtiyacı vardır. Zeytinleri buzdolabının içinde en az 30 dakika veya gece boyunca bırakın.

  Buzdolabını Çektikten Sonra Kavanozu Sallayın

  Tekrar çalkalamak, malzemeyi bir arada karıştırmak için son bir kez çalkalayın.

  Sıvıyı Daha Küçük Bir Cam Kavanoza Dökün

  Zeytinleri ve nane özünü süzün. Zeytinleri bir cam veya plastik kesme tahtası üzerine koyun ve naneyi atın.

  Zeytinleri Ezin

  Daha büyük boş cam kavanozun altını kullanın. Her bir zeytin üzerinde kavanozu aşağıya doğru bastırarak zeytinyağını ezin ve ek su ekleyin.

  Sıkıştırılmış Suyu Zeytinyağı Karışımına Boşaltın

  Ezilmiş zeytinleri bir süzgeç içine kazınarak veya dökerek suyu sıkın.

  Zeytin Suyunuzu Kullanıma Hazır Olana Kadar Buzdolabında Saklayın

  Malzemelerin hiçbirinin yerleşmediğinden veya ayrıldığından emin olmak için her kullanımdan önce kavanozu sallayın.