Tıbbi Etkisi Olan Reyhan Şerbeti

 • Ekleyen:
  1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars
  Loading...
  Tıbbi Etkisi Olan Reyhan Şerbeti

  Reyhan, tıbbi amaçlar için eskiden beri kullanılan, fesleğen familyasından gelen bir bitkidir. Sağlık açısından çok faydalı olan bu ot, tıbbi etkisi olan reyhan şerbeti olarak da tüketilerek, yaz aylarında soğuk olarak tüketilebilen bir şerbettir.

  Malzemeler

  İçindekiler

  • 5 litre kaynar su
  • 200 gram reyhan yaprakları
  • 2 su bardağı şeker
  • 2 limon suyu
  Yapılışı

  Yapılışı

  Tıbbi etkisi olan reyhan şerbeti yapmadan önce reyhan yaprakları bol suda iki üç kere yıkanır. Derin bir kâse içerisine kaynar su konulduktan sonra, reyhan yaprakları içerisine konularak, yarım saat kadar oda ısısına gelene kadar bekletilir. Reyhan mavi ve mor gibi bir rengi kaynar suya bırakacaktır. Oda ısısına gelen ılık sudan, reyhan yaprakları süzülür. İçerisine şeker eklenerek, şeker eriyene kadar sürekli karıştırılır.

  Bordo rengini alan reyhan şerbeti her malzeme eklendiğinde renk değiştirmektedir. Daha sonra limonların suyu sıkılarak, reyhan şerbeti içerisine eklenir. Şerbetin rengi koyu pembeye dönüşür. İçerisindeki tortulardan ayırmak için, tülbent yardımıyla süzülerek, şerbet hazır hale getirilir. Soğuması için buzdolabına konularak, dinlenmeye bırakılır. Buz kalıpları ile servis ederek soğuk tüketebilirsiniz.

  Eskiden beri tıbbi amaçlarda kullanılan tıbbi etkisi olan reyhan şerbeti, içecek olarak tüketildiğinde de öksürüğe, ateşe ve mide sağlığına iyi gelmesinden dolayı tüketilen bir içecektir.