Ispanaklı Smoothie

 • Ekleyen:
  1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars
  Loading...
  Ispanaklı Smoothie

  Ispanağın dünyada bilinen ismi Spinacia oleracea olup,  Amaranthaceae familyasına aittir. Kalorisi oldukça düşük olan ıspanağın faydaları da azımsanamayacak kadar çoktur. Aslında ıspanak, kısaca yeşilin mucizesi olarak adlandırılabilir. Killi ve kumlu toprakları seven, genellikle güzün ekilen ve kışın yetişen, yaprakları sebze olarak kullanılan bir bitki olan ıspanağın Fars kökenli olduğuna inanılıyor. 12. yüzyılda, Avrupa’ya yayılmış ve sağlıklı olduğu bilinen yeşil bir yaprak haline gelen ıspanak; günümüzde de yerini sağlamlaştırmış bir üne sahiptir.

  Yıl boyunca kullanılabilir olan ıspanak, içerdiği yüksek besin değerleri ile bilinir ve enerjiyi yenileyen, canlılığı arttıran ve kanın kalitesini arttıran olağanüstü yeteneklere sahip bir bitki olarak kabul edilir. Enerji üretimi ve DNA sentezi sırasında vücuda oksijen taşınmasında yardımcı olan kırmızı kan hücrelerinin işlevinde merkezi bir rol oynayan demir, ıspanakta bolca bulunur ve ıspanak aynı zamanda mükemmel bir K vitamini, A vitamini, C vitamini, folik asit, manganez, magnezyum, ve B2 vitamini kaynağıdır. K vitamini, kemik sağlığının korunması için önemlidir ve ıspanaktan daha fazla K vitamini içeren başka bir sebze bulmak zordur. Ispanak folat (folik asit) vitamini için önemli bir kaynaktır. Suda çözünen bir B grubu vitamini olan folat, yeni hücrelerin oluşumu ve devamlılığında rol oynar. Özellikle büyümenin görüldüğü hamilelik ve bebeklik dönemlerinde hayati önem taşır. Bu yüzden hamile kadınların mutlaka tüketmeleri gereken bir sebzedir ıspanak. Folik asit aynı zamanda Alzheimer hastalığının da düşmanıdır. Hamile kadınlarda çocuklarının nöral tüp defekti denilen doğrum kusurları ile doğmalarını engeller. Ispanak içerdiği alfa lipoik asit ile glukoz seviyelerinin azalmasını sağlar, insülin duyarlılığını arttırır ve diyabet hastalığı bulunan bireylerde oksidatif strese bağlı değişiklikleri önler. Bol miktarda A, B, B2, B3, C, E ve K vitaminleri bulunduran ıspanak, ayrıca protein, karbonhidrat, fosfor, demir, kalsiyum, potasyum ve sodyum bakımından da oldukça zengin bir bitkidir.

  Ispanağın içerdiği bol miktardaki A vitamini, birçok hastalığa şifa kaynağıdır. Özellikle görme yetisinin gelişmesinde ve göz sağlığına ciddi anlamda katkıda bulunur. Ispanağın faydaları içerisinde, içinde bulunan B vitaminleri metabolizmanın faaliyetlerinin düzenlenmesine yardımcı olur. Ispanağın bileşenlerinde bulunan C vitamini bağışıklık sistemini güçlendirir ve yaraların daha çabuk iyileşmesine katkıda bulunur. Ispanağın içindeki K vitamininin ana görevi kanın pıhtılaşmasına yardımcı olarak, yaralardaki kanamaları durdurmaktır. Özetlemek gerekirse, ıspanak harika bir demir deposudur ve kasları güçlendirmesi özelliği en çok bilinen faydasıdır. Aynı zamanda Temel Reis’in de gücünün kaynağı olmasıyla da bilinir. Bu kadar faydasını saydıktan sonra, bu oldukça faydalı ıspanaklı smoothie tarifini sizler de denemelisiniz!

  Malzemeler
  • 2 avuç ıspanak
  • 1 salatalık
  • Yarım demet maydanoz
  • 1 limonun suyu
  • 2 şişe elma aromalı doğal maden suyu
  Yapılışı

  Salatayı 3-4 parça haline ayırın ve ıspanak, maydanozla birlikte mutfak robotundan veya blenderdan geçirin. Daha sonra limon suyu ve elma aromalı maden suyunu ilave edip karıştırın. Servis bardaklarına koyup birkaç nane yaprağı ile servis yapın. Afiyet olsun!