Hurma Lassi

 • Ekleyen:
  1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars
  Loading...
  Hurma Lassi
  2
  kişilik
  5
  dakika
  110
  kalori/prs.

  Hurma Lassi Nedir?

  Kış aylarının vazgeçilmezi olan, son derece faydalı olan Trabzon hurması ile hazırlanan lezzetli içecektir. Genelde meyvesi tüketilir. Meyvesini yemek istemeyen çocuklar için bir alternatif olarak hazırlanabilir. Hurma lassinin yapılışı kolay olmakla beraber faydası saymakla bitirilemez.

  Birçok faydası olan bu meyve kış aylarında bolca tüketilmelidir. Ancak üst üste alınan miktara dikkat edilmelidir. Çünkü enerji değeri oldukça yüksektir. Yemekten ziyade hurma lassi olarak tüketilebilir. Çünkü tat olarak buruk bir tadı vardır. Herkesin damak zevkine uymaz özellikle de çocukların. Ama bu şekilde hazırlanırsa ve çeşitli şekillerle süslenirse çocuklar çok severek tüketir.

  Kış aylarında monoton yemek düzenine hurma lassi ile renk katabilirsiniz. Değişik şekillerde sunum yapılabilir. Klasik içeceklerden farkı ile misafir ağırlanacağında fark yaratmanızı sağlar. Çocuklarla birlikte yapılabilir. Sakınmanız gerek mutfak aletine gerek yoktur sadece blendır onu da gözetiminizde kullandırabilirsiniz. Kış aylarında ailemize de güvenerek yedirip içirebileceğimiz ve mevsiminde kolaylıkla bulabileceğimiz bir meyvedir trabzonhurması.

  Trabzon Hurmasının Faydaları

  Bağışıklık sistemini güçlendirir. Çünkü antioksidan özelliğe sahiptir. Yaşlanma karşıtı besinleri içerir. Göz sağlığını korumaya yardımcıdır. Mide ve bağırsak sisteminin çalışmasını sağlar. Vitaminler bakımından zengin olan bu meyve kalp sağlığını korumaya da yardımcı olur. Kansızlığı önler. Enerji değeri oldukça yüksektir. Cildi güzelleştirir. Saç dökülmelerine iyi gelir. Toz hali öksürüğe iyi gelir. Ancak herşeyin fazlası zarardır. Faydası var diye abartarak yenmemelidir. Hele ki çiğnemeden asla çünkü bağırsakları yorar. Bu durumda hurma lassi kolay sindirilebilir.

  Malzemeler
  • 2 tane orta boy Trabzon hurması
  • Misket limon suyu 1 yemek kaşığı
  • Bal 1 yemek kaşığı
  • Yoğurt 1 su bardağı
  • Buz küpü 5 tane ya da soğuk su
  Yapılışı

  Hurmaları yıkayıp çekirdekleri ayıklayın. Bir kaba çekirdeğini çıkardığınız hurmaları, limon suyunu ve balı koyun. Önce kaşıkla karıştırın daha sonra blendır ile püre haline getirin. Tamamen pürüzsüz hale gelsin. Daha sonra içine yoğurt ve buzu ekleyin bir dakikaya yakın blendır ile çekin. Hurmalı içeceğiniz hazır. Buzdolabında birkaç saat bekletilirse lezzeti daha da artar.