Evde İçecek Yapımı

 • Ekleyen:
  1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars
  Loading...
  Evde İçecek Yapımı
  5
  kişilik
  20
  dakika

  Evde İçecek Yapımı

  Her geçen gün evde içecek hazırlama daha fazla talep görmektedir. Hazır satılan katkı maddesi içeren içeceklerin yerini evde hazırlanmış doğal içecekler almaktadır. Herkesin önceliği sağlık olduğundan ev yapımı içecekler tercih edilmektedir. Mevsimine uygun meyvelerle, sebze karışımları ile enfes içecekler hazırlanabilir. Bazı içecekler içinizi ısıtırken, bazıları içinizi ferahlatacak özelliklere sahip olur. Ramazanda, konuklarınızı ağırlarken, sevdiklerinize sürpriz yaparken elleriniz ile hazırladığınız içecekleri ikram edebilirsiniz.

  Evde içecek tarifleri arasında beğeneceğinizi umduğumuz kızılcık şerbeti tarifini sizler için hazırladık. Tarifimizi aynen uyguladığınız takdirde evde içecek yapımı hakkında tüm fikirleriniz değişecek. Hiç zorlanmadan sevdiklerinize ikram edebileceğiniz doğal bir içecek hazırlayacaksınız. Bu tarif bazı yörelerde daha fazla yapılmaktadır. En önemli özelliği ferahlatıcı etkisidir. Kızılcık meyvesinin rengi nedeniyle her yaştan kişinin beğeneceği, ilgisini çekecek bir içecektir. Özellikle çocukların vazgeçemediği sağlıklı bir içecek olacak. Bunu yazın taze kızılcık kullanarak kış aylarında da dondurucuda sakladığınız kızılcık ile yapma şansısınız da var. Hazırlıklarımız tamam ise evde içecek nasıl yapılır hemen tarifimizi yapmaya başlayalım.

  Evde İçecek Hazırlama Püf Noktaları

  Evde içecek tarifleri yaparken meyveleri mevsiminde kullanmaya özen göstermelisiniz. Derin dondurucuda sakladığınız meyveler de mevsiminde toplanmış olmalı. Bu şekilde içeceklerin aroması ve besleyici özelliği harika olacaktır. Meyveleri derin dondurucudan kullandığınız zaman erimelerini beklemeden doğrudan suyun içine koyarak pişirmelisiniz.

  Hazırladığımız evde kızılcık şerbetinin konsantre olmasını isterseniz şeker ilavesinden sonra kısık ateşte pekmez kıvamına gelinceye kadar pişirmeniz gerekecektir. Bu şekilde hazırladığınız da şeker oranına göre içeceğinizi sulandırarak sunuma hazırlayabilirsiniz.

  Evde içecek yapımı konusunda meraklı hanımlara bir önerimiz de buz kalıplarını şekilli olarak kullanmaları ve buz dondururken içlerine limon kabuğu, nane yaprağı gibi malzemeler koyarak daha dekoratif, zarif sunumlar yapmalarıdır. Özellikle hazırladıkları içecekte kullandıkları meyveleri bu şekilde buz kalıplarında dondurabilirler.

  Ayrıca evde içecek hazırlama sırasında şebeke suyu yerine içme suyu kullanmakta içeceğin lezzetine katkı yapacaktır. Şebeke suyunun klorlu olması nedeniyle içeceklerde kullanılması başarılı sonuçlar vermiyor.

   

   

  Anahtar Kelimeler: Evde İçecek Hazırlama, Evde İçecek Nasıl Yapılır, Evde İçecek Tarifleri, Evde İçecek Yapımı

  Malzemeler

  Evde Kızılcık Şerbeti Malzemeleri ve Yapımı

  1 kg kızılcık
  2,5 su bardağı içme suyu
  2 su bardağı toz şeker

  Yapılışı

  Ayıklanmış ve yıkanmış kızılcıkları uygun boyda bir tencereye alalım. Üzerine içme suyunu koyarak orta ateşte kaynatmaya başlayın. Kızılcıkları suyla birlikte 20 dakika kadar pişirmeniz yeterli olacaktır. Bu esnada şerbetin şekerini de atarak karıştırın. Şeker tamamen eridiğinde ve kızılcıklar piştiğinde ocağı kapatarak oda sıcaklığına gelmesini bekleyin. Daha sonra kızılcık şerbetini tercihen temiz bir tülbentten geçirerek süzün. Cam sürahiye aldığınız kızılcık şerbetini buzdolabına soğuması için koyun. Kızılcık şerbetini ikram ederken şık sunum bardaklarına alabilirsiniz. İçine şekilli buz parçacıkları koyarsanız harika bir sunum olur. Afiyet olsun.