Dut Suyu

 • Ekleyen:
  1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars
  Loading...
  Dut Suyu
  1
  kişilik
  10
  dakika
  94
  kalori/prs.

  Dut suyunun kaynağı olan dut ağacı büyürken zararlı böcek barındırtmadığı için herhangi bir tarım ilacıda kullanılmakatadır. Bu nedenle dut dünyanın en doğal ürünlerinden biridir. Dutun bir diğer ve çok ama çok önemli özelliği de anne sütünün salınımını artırıcı etkisidir. Yeni emziren anneler için bebeklerdeki gaz sorununa çözüm olur ve anne sütünü ,kalitesini artırıcı özelliğe sahiptir. Beyaz dutun özellikle diüretik bir yapısı vardır. O nedenle bazı doktorlar kuru dut veya taze dut vermek için çocuklarda 1 yaşını beklemek gerektiğini öneriyor. Hatta bazı kaynaklarda 2 yaşına kadar beklemekte fayda olacağı belirtiliyor. İçinde bol bol kalsiyum, valerik asit potasyum, demir ve C vitamini var. B1, B2 vitamini yönünden zengin. Dutun iştah arttaran ve enerji veren bir etkisi de vardır. Beyaz dut antibaktariyal özelliği sayesinde bazı iltihaplı hastalıklara karşı kullanılmaktadır. Dut Suyunun özgü doğal antibiyotik ve antiseptik özelliği olan antioksidan yönünden çok zengin etkin maddeler bulunmaktadır.

  Egzamaya İçin Beyaz Dut Suyu

  1 Litre kadar suyu tencerede kaynatın 100 gr beyaz dut kurusu ilave edin ve sekiz dakika daha hafif ateşte kaynatın ve ılımaya bırakın.  Ilıkdan biraz sıcak halde iken egzamalı olan yeri örneğin elinizi tencereye sokun. En az on dakika elinizi içinde beklesin elinizi çıkarın ve bir saat elinizi yıkamayın daha sonra sadece temiz suyla elinizi durulayın geçmiş olsun.

  Kandaki İltihaba Karşı Beyaz Dut Suyu

  1 litre kaynamakta olan klorsuz suyun içerisine yine 100 gr beyaz dut kurusu atın ve sekiz dakika kısık ateşte kaynatmaya devam edin. Daha sonra ılıması için bekleyin ve süzün, yarısı sabah aç karnına, diğer yarısını akşam aç karnına için. Haşlanmış dutların tüketilmesi şart değildir. 1 ay uygulanması gerekir her defasında taze hazırlayın.

  Malzemeler
  • 2,5 su bardağı su
  • 8 yemek beyaz kuru dutu
  Yapılışı

  Bir demlikte 2,5 su bardak suyu kaynatıyoruz ve içine 8 yemek kaşığı kurutulmuş beyaz dutu ilave ediyoruz ve 10 dakika kadar kısık ateşte bekliyoruz. Su iyice buharlaşıyor ve işlemin sonunda 1 su bardağı dut suyu elde edersiniz. Bu çıkan bir bir bardak suyu gün içinde farklı zamanlarda tüketebilirsiniz.

  Önemli Uyarı : Beyaz dut suyu kan şekerini yükselteceğinden şeker hastaları için içilen tariflerimiz uygun değildir.