Meyan Kökü Şerbeti

 • Ekleyen:
  1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars
  Loading...
  Meyan Kökü Şerbeti

  Meyan kökü bitkisi, ilaç yapımında ve şerbet yapımında kullanılan bir bitkidir. Bitkinin kendine has, doğal şekeri olmasından dolayı çok tatlıdır. Bağışıklık sistemini güçlendirmesinden dolayı, faydaları hakkında bilinmesi gereken bir bitkidir. Meyan kökü kullanımı günümüze kadar gelmiş ve meyan kökü şerbeti olarak kullanım alanı bulunmaktadır.

  Malzemeler

  İçindekiler:

  • 1 küçük kâse meyan kökü
  • 2 litre su
  Yapılışı

  Yapılışı: Meyan kökü şerbetini hazırlamak için, akşamdan tencereye ezilmiş meyan kökü konulur. Üzerine su eklenerek bir gece bekletilir. Beklemesinin nedeni, meyan kökünün tortusunu suya bırakması ve kendine özel renginin ve kıvamının çıkması içindir. Bir gece bekletilen meyan kökü suyu, ince bir süzgeçten geçirilerek dikkatlice süzülür. Süzülen meyan kökü şerbetinin dibinde tortu kalmaması için, dinlendirilerek tekrar dikkatlice süzülür. İyi bir meyan kökü şerbetinin püf noktası, dininde hiç tortu kalmamasıdır. Daha sonra tülbent kullanarak tekrar süzülen meyan kökü suyu, cam şişelere konularak muhafaza edilir. Durdukça koyulaşma özelliğine sahiptir. İçileceği zaman koyuluğuna ve şeker ayarına göre dilediğiniz gibi sulandırarak içebilirsiniz. Soğuk olarak karanfil veya çubuk tarçın ile tüketebilirsiniz.

  Meyan kökünün faydaları saymakla bitmez. Boğaz ağrılarına iyi gelmektedir. Balgam söktürücü özelliği ve öksürüğe iyi gelmesiyle faydalı bir bitkidir. Meyan kökü şerbeti şeklinde içilmesi daha faydalı olmaktadır. Kabızlığı giderici özelliği ile şişkinliği gidermektedir. Her bitki gibi meyan kökünün de bazı yan etkileri ve zararları bulunmaktadır.

  Meyan kökü şerbeti tüketilirken çocukların ve kansızlık rahatsızlığı olan kişilerin tüketmesi tavsiye edilmemektedir. Fazla miktarda tüketilmesi, yüksek tansiyona ve baş ağrısına neden olmaktadır.