Limonlu, Salatalık Ve Zencefil

 • Ekleyen:
  1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars
  Loading...
  Limonlu, Salatalık Ve Zencefil
  1
  kişilik
  14
  dakika
  35
  kalori/prs.

  Salatalık, balkabağı ve karpuz (Cucurbitaceae familyası) ile aynı bitki ailesine aittir. Karpuz gibi salatalığın da çoğunluğu (%96) sudan oluşur; bu da sıcak bir yaz gününde bol bol salatalık yemenin susuzluk ihtiyacınızı ortadan kaldırmaya yardımcı olabileceği anlamına gelir.

  Genellikle bir sebze olarak bilinse de, salatalık aslında bir meyvedir. Salatalıklarda, beyin sağlığında önemli bir rol oynadığı görülen, fisetin adı verilen bir anti-inflamatuar flavonol (protein) bulunur. Bu protein, hafızanızın güçlenmesine ve sinir hücrelerinin yaşla ilişkili gerilemesine karşı korunmasına yardımcı olur.

  Salatalıklar da dâhil olmak üzere meyve ve sebzeler, çeşitli kronik hastalıklara neden olan serbest radikallerin riskini azaltabilecek faydalı antioksidanlar bakımından oldukça zengindir.

  Salatalık, içerisinde bulunan yararlı besin maddelerinin yanı sıra, bazı bitki bileşenlerini ve antioksidanları içermesinden dolayı, birtakım hastalıkları tedavi etmeye ve hatta önlemeye yardımcı olabilir. Ayrıca, salatanın oldukça düşük kaloriye sahip olması ve bol miktarda su ve çözünür elyaf içermesi, onu, hidratasyonu artırmak ve kilo vermeye yardımcı olmak için ideal bir yiyecek haline getirir.

  Günlük ihtiyacımız olan birçok vitamini içeren salatalığın yalnızca tek bir tanesinde insan sağlığına birçok yönden faydalı ve bol miktarda B1, B2, B3, B5, B6, C vitaminleri, folik asit, kalsiyum, demir, magnezyum, fosfor, potasyum ve çinko bulunur.

  Güne başlamak için oldukça doğru bir seçim olacak olan salatalığı, öğleden sonra yorgunluk hissettiğinizde kahveyi, çayı, soğuk içecekleri bir taraf bırakıp yemeniz doğru bir seçim olacaktır. Salatalık iyi bir B vitamin ve karbonhidrat kaynağıdır ve yediğinizde saatler boyunca hissettiğiniz yorgunluk hissini kısa bir sürede sonra ortadan kaldırır. İçeriğindeki %96 miktarında su bulunduran salatalık, gün boyunca giderek artan su ihtiyacınızı karşılamaya birebir yardımcıdır. Salatalıktaki suyun tamamı, toksinleri sisteminizden süpürüp atma işlevini görüyor. Ayrıca, salatalığın düzenli kullanımında, böbrek taşlarını erittiği bilinmektedir.

  Bir dilim salatalık bile, sizi, ağzınıza kötü koku veren bakterilerden kurtarmaya yardımcı olabilir. Ayurveda ilkelerine göre, salatalık yemek, midenizdeki kokunun birinci nedeni olarak bilinen aşırı ısıyı serbest bırakmaya yardımcı olur. Salatalıklar düşük kan basıncı seviyeleri ile ilişkili potasyum da içerirler. Hücrelerin içindeki ve dışındaki potasyum dengesi, vücudun düzgün çalışabilmesi için çok önemlidir. Salatalıklar yumuşak lezzetleri ve içerdiği yüksek su miktarı nedeniyle sebze suları için ideal bir zemin oluştururlar. Özetle, salatalık ve kerevizden oluşan basit bir meyve suyu özellikle diyette olan insanlar için ideal bir seçim olacaktır.

  Malzemeler

  1 litre su
  2 adet orta boy taze salatalık
  1 tatlı kaşığı rendelenmiş zencefil
  1 adet taze limon
  Birkaç dal taze nane

  Yapılışı

  2 adet orta boy salatalığı ince ince dilimleyin. Derin bir sürahi içerisine dilimlenmiş salatalıkları, zencefil, limon ve nane yapraklarını ekleyerek üzerine suyu dökün. Geceden hazırladığınız kürü sabaha kadar dinlendirin. Gün içerisinde süzerek tüketin. Ara öğünlerde ve yemeklerden önce bir bardak tüketin. Böylelikle açlık seviyeniz dengelenecek ve fazla yeme isteğiniz ortadan kalkacaktır. Aynı zamanda vücutta bulunan ödem ve şişkinliği de gün içerisinde atacaktır.