Detoks İçin Pancarlı Ayran İçin

 • Ekleyen:
  1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars
  Loading...
  Detoks İçin Pancarlı Ayran İçin

  Pancar antioksidan bakımından zengin bir sebzedir. Kalsiyum ve fosfor bakımından zengin olan sebze, diyet esnasında yağ yakımı ile ortaya çıkan toksinlerin, vücuttan kolayca atılmasını sağlar. Etkili bir detoks için, pancarlı ayran tarifini uygulayalım.

  Malzemeler

  İçindekiler:

  • 1 veya 2 adet pancar ( pancar adeti isteğe göre verilmektedir. Çok tatlı bir ayran olmasını istemiyorsanız, 1 adet pancar kullanabilirsiniz)
  • 2 yemek kaşığı yoğurt ( Damak zevkinize göre kese yoğurdu veya ev yapımı taze yoğurt kullanabilirsiniz.)
  • İçme suyu ( yoğurdu sulandırmak için kullanılacağından dolayı, ayranın koyuluk kıvamına göre dilediğiniz ölçüde su kullanabilirsiniz.)
  Yapılışı

  Yapılışı: 

  Pancar sert bir sebze olup, güzelce yıkayarak kabuğu soyulur. Pancarın rengi tezgahınızı batırmasın istiyorsanız, altına iki kat yağlı kağıt sererek soyma ve doğrama işlemini yapabilirsiniz.

   

  Kabuğunu soyduktan sonra, dikkatlice dört parçaya bölerek katı meyve sıkacağında suyu sıkılır. İsteğinize göre püreyi bu şekilde kullanabilirsiniz. Pancar püresinin keskin kekremsi tadının gelmesini istemiyorsanız, hazırladığınız pancar püresini tavaya alıp, biraz pişirerek pancarın kekremsi tadını öldürebilirsiniz. Pişirile pancar soğumaya bırakılırken, diğer yandan bir kap içerisinde yoğurt konularak suyla biraz inceltilir. Soğuyan pancardan bir yemek kaşığı alarak yoğurdun içersine karıştırılır. Ayranın koyuluğuna göre su ekleyebilirsiniz.

   

  Ayrıca pancarın rengini ve tadını istediğiniz şekilde ayarlayabilirsiniz. Ona göre pancar ekleyerek damak zevkine uygum, pancarlı ayran yapabilirsiniz. İçerisine biraz tuz eklenerek tatlandırılır. Soğuk tüketmek istiyorsanız, içerisine buz parçaları atarak, lezzetli bir ayran yapabilirsiniz.