Zencefilli Limonata Nedir?

 • Ekleyen:
  1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars
  Loading...
  Zencefilli Limonata Nedir?
  4
  kişilik
  25
  dakika
  180
  kalori/prs.

  Limonata, birçoğumuzun vazgeçemediği bir içecektir. Biraz buruk tadı, muhteşem kokusu ve limonun vücuda sağladığı sayısız faydaları ile en çok tercih edilenlerden biridir. Özellikle ev yapımı olduğu ve dışarıdan herhangi bir katkı maddesi bulunmadığı için sağlık açısından da çok faydalıdır. Son zamanlarda limonata, değişik bitki ve aromalarla zenginleştirilmiştir. İşte kullanılan bu bitkilerden biri ve belki de en faydalısı zencefildir.

  Limon, limon suyu, bal ve tabi ki zencefille hazırlanan Zencefilli limonata, Sağlık dostu C vitamini kaynağı limonun nefis aroması ile her derde deva olan zencefilin birleşiminden oluşmaktadır.

  Zencefilli Limonatanın Faydaları Nelerdir?

  Limonun faydalarını bilmeyen yoktur. İçerisinde bulunun antioksidanlarla vücudu temizleyen vitamin ve mineral deposudur. Bu küçük sarı yiyeceğin içinde saymakla bitmeyecek fayda vardır. Limon kanı sulandırıcı özelliği sayesinde, kalbi korur. Özellikle kış aylarında zayıflayan bağışıklık sistemini güçlendirir. Gribe, nezleye karşı korur. Tansiyonu düşük tutarak dengeler.

  Zencefil ise, son yıllarda epey rağbet gören bir bitkidir. İçerisinde bulunan vitaminler sayesinde vücudu soğuk algınlığından koruduğu ispatlanmıştır. Üstelik sadece gribe değil, mide ağrıları ve hazımsızlığa da iyi geldiği anlaşılmıştır. Özellikle kemoterapi sonrası mide bulantısı çeken hastalarda kullanılan zencefil, hamilelikte ya da araç tutmalarında görülen bulantılara karşı da birebirdir. Ağrı kesici özelliği bulunan zencefil, damardaki yağlanmayı azaltarak kalp krizi riskini ve felci önler.

  Bunun yanında tat katması için konulan bal, yaraları iyileştiren antiseptik özelliği sayesinde limonun midede yapabileceği tahrişi önler ve olan mide rahatsızlıklarını onarır.

  Her iki şifa kaynağının birleşiminden oluşan Zencefilli limonata ise tam bir şifa kaynağı olmaktadır. Soğuk havaların çilesi gribe ılık olarak içildiğinde etki ederken, vücudun direncini de yükseltip, bağışıklık sistemini korur. Diğer yandan yazın kavurucu sıcaklığında içildiğinde vücuda serinlik verir, kaybedilen sıvının sağlıklı bir yoldan geri alınmasını sağlar.

  Özellikle astım hastalarının daha rahat nefes almasını sağlayan içecek, ayrıca boğaz ağrısı ve inatçı öksürüklere de tavsiye edilebilir. Bunun yanında Zencefilli limonata, zayıflamak isteyenler için de birebirdir. Limonun yağ yakıcı özelliği ile zencefilin iltihap oluşumunu önleyip, sindirim sistemini düzenleyen zencefilin birleşimden oluşan Zencefilli limonata, diyet yapanlar için önerilecek bir içecektir.

  Tüm bu özelliklere sahip olması nedeniyle, katkı maddeli sağlıksız içecekler yerine, daha sağlıklı ve hastalıklara karşı koruyan bu limonatayı içmek doğru bir seçim olacaktır.

  Zencefilli Limonatanın Zararları Var mıdır?

  Zencefilli Limonatanın yapımında kullanılan zencefil ve limon, her ne kadar faydalı yiyecekler olsa da bazı rahatsızlıkları olan ve olması gerekenden fazla miktarda tüketenler için zararlıdır.

  Zencefil günde en fazla 4 gram tüketilmelidir. Fazlası mide tahrişine sebep olur. Hamilelerin ve küçük çocukların kullanması sakıncalı olabilir.

  Kan sulandırıcı ilaç kullananlar, kan şekeri düşük olduğu için ilaç kullananlar ve safra kesesi taşı olanlar zencefili ve dolayısıyla zencefilli limonatayı asla tercih etmemelidir.

  Bunun yanında limonun asidinden dolayı, aşırı mide rahatsızlığı olanlar şeker yerine bal tercih etmediği sürece limonatadan uzak durmalıdır.

  Görüldüğü gibi, Zencefilli Limonata doğru kişilerde ve doğru oranlarda kullanıldığı zaman içimi lezzetli ve sağlığa faydalı en güzel içeceklerdendir.

  Malzemeler

  4-5 adet limon

  Bir boğum zencefil (Rendelendiğinde  ½ yemek kaşığı olacak şekilde )

  1 litre su

  Bal ve taze nane yaprakları

  Yapılışı

  Zencefilli Limonata için önce 3-4 tane limonu beyaz kısımlarına gelene kadar soyulur. Beyaz kısım acı olduğu için o kısım alınmamalıdır.

  Kabuklar rendelenip, biraz şekerle ovulur bir cam kavanoza alınır. İçerisine tüm limonlar sıkılıp suyu konur. Diğer tarafta zencefil rendelenir( ½ yemek kaşığını geçmemelidir.) o da karışıma eklenir.

  1 litre su ve istenilen tada göre bal eklenir. İyice karıştırılan limonata mümkünse 1 gece ağzı kapalı serin bir yerde bekletilir. Ertesi gün ince tülbende süzülür ve buzdolabında saklanır.