Vücudun Temel Bileşeni Su

 • Ekleyen:
  1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars
  Loading...
  Vücudun Temel Bileşeni Su
  2
  kişilik
  120
  dakika
  140
  kalori/prs.

  Vücudumuzun yüzde 60’lık oranı su olduğu düşünüldüğünde su, tüm hayati organlarımızın en büyük bileşeni olarak kabul edilir. Yaz aylarının sıcağından bıkıp vücudumuzu ferahlatmak istediğimizde ilk ihtiyaç duyduğumuz şey su içmektir. Uzmanlara göre günlük 2-3 litre su içmek yeterlidir. Fakat gereğinden fazla tüketildiğinde de içeriğindeki ağır metaller nedeniyle faydasından çok zarar verir. Kısaca su tüketimi böbrekleri yormamak için kilo hacmine göre olmalıdır.

  Yaza Renk Katan Aromalı Sular

     Su bağışıklık sisteminin önemli parçalarından biridir. Bu nedenle gerekli miktarda su tüketimi mecburidir. Su tüketimini daha kolay hale getirmek adına içerisine çeşitli meyve aromaları katarak içmek hem sağlığınıza hem de ruhunuza iyi gelecektir. İçerisine envai çeşit meyve ekleyebileceğimiz, limonlu misket limonlu su en çok tercih edilenler arasında favoriliğini gösteriyor. Limon turunçgiller ailesinden gelip C vitamini yönünden oldukça zengindir. Kuvvetli aromaya sahip olan limonu suyumuza katıp sabahları tükettiğimizde sindirim sistemimizi harekete geçirir. Suyun içerisine atılan bir dilim portakal da limonlu su kadar vücudunuza dinçlik katar.

  Vitaminli Aromalı Su Nasıl Hazırlanır ?

     Vitaminli suları yapmak çok kolay olduğu gibi aromasını değiştirerek de içeceğimize çeşitlilik katabilmemiz mümkün. İlk yapmamız gereken kullanacağımız meyve ya da sebzeyi yıkamaktır. Ardından kullanacağımız besinleri küp küp doğrayarak ya da dilimleyerek içerisinde bir litre su olan sürahiye konulur. 5 ile 6 saat civarında buzdolabında bekletmek gereklidir. Buzdolabında bekletme evresi, besinlerin aromasını ve tadını vermesinde faydalı olacaktır. Son aşamada ise besinleri suyun içinden süzerek tüketilebilir.

  Limon Aromalı Suyun Faydaları

     C vitamininin en etkili meyvelerinden biri olan limon, su ile birlikte tüketildiğinde vücudumuza olan faydası yadsınamaz. Grip, soğuk algınlığı gibi günlük hastalıklara karşı etkili olan limonlu su, cildin iyileşmesine ve sağlıklı kalmasına, sağlıklı diş etlerinin korunmasına da yardımcı olur. Limonlu su tüketimi; sindirim problemlerinin giderilmesi, kalp damar hastalıklarının iyileştirilmesi, böbrek taşlarının kurutulmasına yardımcı olur. Ayrıca dermatolojik yönden de antiseptik etkiye sahip olan limon güneş yanıkları, böcek sokmaları ve egzama gibi sorunlara serinletici özelliğiyle yanmayı azaltmaya da katkı sağlar. Limon suyu ılık kullanıldığı durumlarda da ayak gevşetici özelliğe sahiptir.

  Malzemeler

  En Lezzetli Portakal Aromalı Su Tarifi

     Oldukça hafif bir içecek olan portakal aromalı su yapmak için sadece iki ürüne ihtiyacımız vardır. Portakal ve suyun en eşsiz uyumuna ulaşmak için yapmamız gereken püf noktalar arasında portakalın su içinde bekleme süresi en önemlisidir.

  Yapılışı

  En iyi portakallı aromalı su yapmak için içine bir ince dilim portakal yeterli olur. Suyun miktarına ve damak zevkine göre de portakal dilimleri isteğe göre artırılabilir. Suyun içinde bir saat bekletilip süzüldükten sonra rahatlıkla tüketilebilir. Portakal aromalı su içine taze rezenenin yarım soğanı katılarak tüketildiğinde hem immun sisteme faydalıdır hem de damağınızı şenlendirir. Soğuk tüketmek için 2 ile 4 saat arasında buzdolabında bekletmek yeterlidir.