Vanilyalı Süt

 • Ekleyen:
  1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars
  Loading...
  Vanilyalı Süt
  3
  kişilik
  15
  dakika
  120
  kalori/prs.

  Kokusunun ferahlatıcı yapısı ile vanilya kek, pasta ve bazı tatlı çeşitlerinde kullanılmaktadır. Vanilya ve süt ile birleştirilerek yapılan Vanilyali Sut hafif ve ferahlatıcı lezzeti ile bir çok kişinin vazgeçilmezi içeceklerden biri. İçerisinde çok da fazla bir şey bulunmayan bu karışım isteğe bağlı olarak toz tarçın, karanfil ve krem şanti eklenerek de yapılabiliyor. Sıcak veya soğuk olarak tüketilebilen Vanilyali Sut sabah saatlerinde tüketildiğinde gün boyu tokluk sağlıyor. Direnç verici etkisi de bulunan bu karışım akşam saatlerinde tüketildiğinde ise uyumayı kolaylaştırıyor. Uyku bozuklukları için uzmanların tavsiye ettiği Vanilyali Sut 3 yaşını aşmış çocuklar da dahil olmak üzere her yaştan kişi tarafından tüketilebilir.

  Malzemeler

  Gerekli olan malzemeler aslında sadece süt ve vanilya fakat Vanilyali Sut tarifi isteğe bağlı olarak değiştirilebiliyor. Sıcak olarak tüketmek isteyenler vanilyalı süt içerisine tarçın veya karanfil ekleyebilirken, soğuk olarak tüketmek isteyenler Vanilyali Sut içerisine krem şanti ekleyebiliyor. İki çeşit yapılışta da vanilyalı süt lezzetli oluyor. İsteğe bağlı olarak uygulanabilen bu karışım için tüm malzemelerin içinden lezzeti daha iyi gelenler seçilerek karışıma konulabilir. Gerekli malzemeler aşağıda sayıldığı gibidir.

  • 3 bardak süt
  • 1 çay kaşığı vanilya
  • 1 yemek kaşığı toz şeker
  • 1 tane boru tarçın
  • 1 yemek kaşığı krem şanti
  • 10 tane kadar karanfil
  Yapılışı

  Öncelikli olarak bir cezveye süt dökülür. Daha sonra kısık ateşte ılınıncaya kadar süt ısıtılır. Sütün içine sırasıyla toz şeker, tarçın, krem şanti ve karanfil konulur. 1 – 2 dakika kadar çırpma teli ile çırpılarak kaynatıldıktan sonra süt ateşin üzerinden indirilir ve biraz ılıdıktan sonra içine vanilya konulur. İsteğe bağlı olarak sıcak veya soğuk olarak tüketilebilir.