Serinlemek İçin Ev Yapımı Buzlu Çay’a Ne Dersiniz

 • Ekleyen:
  1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars
  Loading...
  Serinlemek İçin Ev Yapımı Buzlu Çay’a Ne Dersiniz

  Kafelerde, pastanelerde yapılan her şey evde de yapılabilir. Hem daha sağlıklı olması açısından hem de maddi olarak daha karlı olmasından dolayı insanlar çoğu zaman her şeyi evde yapmayı tercih etmektedir. Dışarıdaki mekanlarda nasıl yapıldığını, hijyene dikkat edilip edilmediğini bilemeyeceğimiz için çocuklarımıza içirmek ya da kendimiz içmek risklidir. Bu nedenle ebeveynler olarak yapılabilecek her şeyi evde yapmayı tercih ederiz. Ev yapımı buzlu çay da bunlardan bir tanesidir ve yaz mevsiminde oldukça fazla tüketilen bir sıvıdır.

  Malzemeler

  İçindekiler:

  • 2 su bardağı çay
  • 1.5-2 çay kaşığı toz şeker
  • 2-3 adet şeftali
  • 1 adet limon
  • 3-4 dal nane
  Yapılışı

  Yapılışı:

  Ev yapımı buzlu çay, istenilen her şekilde yapılabilir. Aynı zamanda da birçok meyve bu çay için kullanılabilir. Bu tarifte en fazla tercih edilen şeftali ve limon kullanıldı fakat tarifte meyvelerde küçük değişiklikler yapılabilir. Öncelikle her zaman sıcak olarak içtiğimiz çaydan demlemelisiniz. Onda da 4-5 tatlı kaşığı çay kullanabilirsiniz. Çayın çok fazla kaynamasına gerek yoktur demlerken, 10 dakika kadar demleyebilirsiniz. Sonrasında hazırladığınız çaydan 2 su bardağı çay alın ve şekeri ilave edin.

  Bir süre çay ılıkken yuvarlak dilimler halinde kestiğiniz limonu ekleyin. Sonrasında da bu tarif için olan şeftalileri yıkayıp soyun ve onu da 2.5 su bardağı suyla 20 dakika kadar kısık ateşte pişirin. En son aşama olarak da pişmiş şeftalileri suyu ile birlikte çayın içine ekleyin. Bütün bu karışımı buzdolabına kaldırarak soğumasını bekleyin servis yaparken de isteğe bağlı olarak buz kullanabilirsiniz böylece ev yapımı buzlu çay hazır hale gelmiş olacak.

  Afiyet olsun!