Portakallı Limonata

 • Ekleyen:
  1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars
  Loading...
  Portakallı Limonata
  4
  kişilik
  30
  dakika
  365
  kalori/prs.

  Portakallı Limonata

  Portakaldan limonata yapmak kış aylarında şifa niyetine içebileceğiniz, yazın ferahlayabileceğiniz harika bir içecektir. Limonatanın içine portakal ilave etmek başta rengi olmak üzere tadına kadar etkili olur. Ayrıca limonatanın besleyici özelliğini de arttırır. Portakallı limonata yapımı düşündüğünüzden daha kolay olur. Tarifimize uyarak bunu kısa sürede hazırlayabilirsiniz. Özellikle taze limonlarla ve portakalla enfes bir limonata yapabilirsiniz. Aşağıda limonatanın malzemelerini ve yapımı paylaştık. Malzemeleriniz hazır ise hep birlikte sevdiklerimiz için portakallı limonata hazırlayalım.

  Portakallı Limonata Yapımı İçin Püf Noktaları

  Portakaldan limonata yapmak özellikle rengi açısından daha avantajlı oluyor. Portakalsız limonata tarifi isteyenler verdiğimiz malzemelerden portakalı çıkararak yapabilirsiniz. Ancak limonatanın renginin çok açık sarımsı olacağını da belirtelim. Portakal ilave edildiğinde daha iştah açıcı bir renge sahip oluyor. Özellikle kan portakalı kullananlar sonuçtan daha memnun kalabilirler.

  Limonatayı yaparken şekeri sıcak suda eritmek size zaman kazandıracaktır. Limonun içeriğinde yaklaşık % 5 oranında asit bulunduğundan şekeri doğrudan ilave ettiğinizde hemen erimez. Bunun için bir gece bile beklemeniz gerekebilir.

  Portakallı limonata yaparken limonları ve portakalı kısa süre buzlukta bekletirseniz daha kolay rendeleyebilirsiniz. Üstelik bu şekilde meyvelerin üzerindeki beyaz kısımları da rendelemezsiniz. Bu sayede limonatanın tadı acımsı olmaz.

  Anahtar Kelimeler: Portakaldan Limonata, Portakallı Limonata, Portakallı Limonata Yapımı, Portakalsız Limonata Tarifi

  Malzemeler
  • 6 adet kalın kabuklu limon
  • 1 adet kalın kabuklu portakal
  • 1 su bardağı toz şeker
  • 5 su bardağı su
  • 1 su bardağı sıcak su
  • Taze nane yaprakları
  Yapılışı

  Portakallı limonata yapımına yıkanmış ve kurulanmış limonların ve portakalın kabuklarını rendelemekle başlıyoruz. Bunun içine az miktarda şekerden koyarak ovuşturalım. Buna limonların ve portakalın suyunu da sıkarak ilave edelim. Karışımı bu şekilde yarım saat kadar bekletelim. Kalan toz şekeri ise sıcak suyun içine ekleyerek eritelim. Bunu da içme suyu ile birlikte dinlenmiş limon ve portakal kabuklarının içine ekleyelim. Güzelce karıştırdıktan sonra süzerek posasını ayıralım. Şık bir cam sürahinin içine limonatayı koyalım. İçine birkaç tane nane yaprağı koyarak güzel bir sunum için hazırlanalım. Nane yapraklarından limonata bardaklarına da koyabilirsiniz. Yanında limonlu kurabiye gibi ikramlarla sunumunuzu zenginleştirebilirsiniz. Afiyet olsun.